PARTNER PORTALU
  • BGK

W weekend w Krośnie rusza Festiwal Kultur Pogranicza

  • PAP    30 sierpnia 2012 - 16:30
W weekend w Krośnie rusza Festiwal Kultur Pogranicza

Prezentacja węgierskiego wina, krośnieńskiego szkła oraz m.in. folkloru i kuchni z Polski, Słowacji, Czech, Węgier i Ukrainy złożą się na 8. edycje Festiwalu Kultur Pogranicza, który w najbliższy weekend odbędzie się w Krośnie (Podkarpackie).
"Celem festiwalu jest wzajemne poznanie obyczajów i wielowiekowych tradycji narodów żyjących w Karpatach. W jego trakcie miasto tętni kiermaszami, wystawami, koncertami" - powiedziała w czwartek rzeczniczka Urzędu Miasta w Krośnie Joanna Sowa.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu "Karpackie klimaty" wystąpi ponad 500 artystów na koncertach kapel folklorystycznych oraz występach zespołów tanecznych. Przez miasto przejdzie barwny korowód uczestników. Przygotowano także wystawy związane z kulturą i sztuką ludową. Zobaczyć będzie można m.in. ekspozycje zdjęć, obrazów oraz plakatów artystów z krajów zamieszkujących Karpaty.

Od piątkowego popołudnia przez trzy dni na krośnieńskim rynku węgierscy winiarze będą zachęcać do degustacji swoich win. Przedsięwzięcie ma przypomnieć, że w czasach I Rzeczpospolitej Krosno żyło głównie z pośrednictwa w handlu winem z Węgier.

Z kolei w Centrum Dziedzictwa Szkła oprócz wystawy szkła z miejscowych hut można będzie zobaczyć też ekspozycje o aktualnych trendach panujących w szklarstwie. Odbędą się również pokazy wytopu, grawerowania i malowania szkła.

"Karpackie klimaty" są międzynarodową imprezą, która ma pokazać wielowiekową spuściznę narodów zamieszkujących Karpaty. Co roku uczestniczy w niej kilkanaście tysięcy osób. Organizatorami wydarzenia są m.in. samorząd Krosna oraz działające w tym mieście Regionalne Centrum Kultur Pogranicza, Muzeum Podkarpackie i Centrum Dziedzictwa Szkła. Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.