PARTNER PORTALU
  • BGK

W wielu miastach przygotowania do imprez z okazji Dnia Kobiet

  • PAP    7 marca 2014 - 09:27
W wielu miastach przygotowania do imprez z okazji Dnia Kobiet

"Równość w szkole - w domu - w pracy", "Przeciw przemocy władzy", "Kobiety wszystkich umów łączcie się" - to niektóre hasła manifestacji, które w weekend przejdą ulicami miast z okazji Dnia Kobiet. 8 marca to też okazja do innych imprez.
Oprócz Manif, które mają zwracać uwagę na najważniejsze problemy kobiet, zaplanowano też debaty, koncerty, a przychodnie organizują dni otwarte. Dyspensy na Dzień Kobiet od obowiązującego w Wielkim Poście zakazu udziału w zabawach udzielił mieszkankom swojej archidiecezji metropolita katowicki abp Wiktor Skworc.

"Równość w szkole - w domu - w pracy!" - to hasło XV Wielkiej Manify Warszawskiej, która w tym roku koncentruje się na działaniach na rzecz edukacji równościowej. Organizuje ją, jak co roku, Porozumienie Kobiet 8 Marca. Manifa wyruszy w niedzielę w południe sprzed Pałacu Kultury i Nauki.

W stolicy zaplanowano też m.in. w piątek - debatę "Polowanie na Gender - skutki braku edukacji równościowej i seksualnej w Polsce" (w MiTo art.caf,.books) oraz w sobotę - imprezę "3. benefit | 3. Urodziny Sadowskiej | 3 poziomy rozgrzewki przed Manifą" (w klubie Brzozowa 37).

W Krakowie 10. już Manifa odbędzie się w sobotę. Jej uczestnicy będą zwracać uwagę m.in. na konieczność walki z przemocą wobec kobiet. Manifa pod Wawelem jest jednym z punktów programu pierwszej edycji festiwalu FemFesta2014. Na sobotę zaplanowano też konferencję "Kobieta - wiedza - władza" poświęconą społecznej roli kobiet; obrady ma otworzyć premier Donald Tusk.

M.in. w Krakowie, Nowym Sączu, Starym Sączu i Szczawnicy zaplanowano happening Globalna Baba, jego uczestnicy będą m.in. śpiewać ludowe pieśni i obierać ziemniaki. Akcja rozpocznie szerszą kampanię społeczną "Kultura jest babą". Intencją organizatora - Stowarzyszenia Folkowisko - jest podkreślenie wartości kobiet wiejskich.

Gdańska Manifa, którą organizuje Trójmiejska Akcja Kobieca, rozpocznie się w sobotę o godz. 12 przy Złotej Bramie. Jej hasło to "Solidarność? 21 lat zakazu aborcji", a uczestniczki - nawiązując do działań ruchu Solidarność z 1980 r. - będą nieść transparenty z 21 postulatami; głównym będzie żądanie przywrócenia prawa do aborcji.

Hasło sobotniej Manify we Wrocławiu to "Przeciw przemocy władzy". W Muzeum Narodowym odbędą się spotkania poświęcone m.in. kobietom w średniowieczu, a we wrocławskim Teatrze Polskim będzie można zobaczyć adresowany do pań spektakl "Utwór o matce i ojczyźnie" w reż. Jana Klaty.

VII Śląską Manifę w Katowicach zaplanowano na sobotę; jej hasło: "Siła Kobiet Przeciw Przemocy".

W piątek w Katowicach zaplanowano Pierwszy Kongres Kobiet Województwa Śląskiego pod hasłem "Kobieta na wysokich obrotach. Partnerstwo. Przedsiębiorczość. Polityka". Na Wydziale Nauk o Zdrowiu Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach zaplanowano w piątek bezpłatne wykłady, konsultacje specjalistów i warsztaty oraz zajęcia dla dzieci. "Dzień Kobiet ze zdrowiem" będzie m.in. okazją do wykonania badania cytologicznego i mammograficznego.

W Aquadromie w Rudzie Śląskiej w piątek wstęp do saunarium będą miały tylko panie. W sobotę w Tychach odbędzie się Babski Comber.

Na Jasnej Górze w Częstochowie zaplanowano spotkanie "Święto Kobiet u Najpiękniejszej z Niewiast". Uczestnicy będą się modlić m.in. o "bardziej zdecydowaną i wyrazistą" obecność kobiet w Kościele. Do sprawowania Eucharystii zostanie użyty, specjalnie wyjęty na tę okazję z jasnogórskiego skarbca, kielich mszalny nazwany "Kielichem Życia i Przemiany" - dar kobiet polskich na 600-lecie Jasnej Góry.

Manifa w Poznaniu odbędzie w sobotę; rozpocznie się o godz. 13 na ul. Półwiejskiej. Przejdzie pod hasłem "Dość (re)produkcji opresji", które ma zwrócić uwagę na problem praw reprodukcyjnych.KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.