PARTNER PORTALU
  • BGK

W woj. świętokrzyskim powstanie szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej

  • MIW    7 września 2017 - 22:00
W woj. świętokrzyskim powstanie szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej
Z koncepcją projektu oraz technologicznymi możliwościami zapoznali się członkowie zarządu województwa świętokrzyskiego. (fot. www.sejmik.kielce.pl )

Lot na miotle, spacer po świętokrzyskim skryptorium, wizyta w zamku czy udział w uroczystej, królewskiej kolacji – z takich atrakcji będą korzystać turyści przemierzający szlak „Śladami kultury benedyktyńskiej”.
• Firmowany przez Związek Gmin Gór Świętokrzyskich projekt zakłada wykorzystanie najnowszej technologii: wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości.

• Realizacja przedsięwzięcia ma kosztować około 20 milionów złotych, przy czym Związek stara się o dofinansowanie w kwocie 16 milionów złotych.

O dofinansowanie utworzenia szlaku „Śladami kultury benedyktyńskiej” z Regionalnego Programu Operacyjnego województwa świętokrzyskiego wystąpił Związek Gmin Gór Świętokrzyskich w partnerstwie z gminami Bodzentyn, Bieliny, Łagów i Pawłów.

Projekt zakłada utworzenie szlaku kulturowego opartego na dziedzictwie kulturowym regionu i łączącego miejsca skupione wokół opactwa Benedyktynów na Świętym Krzyżu.

- Zależy nam, aby produkt był dostępny dla turystów nie tylko w sezonie, ale także przez cały rok. Stąd pomysł na zastosowanie nowych rozwiązań: wirtualnej i rozszerzonej rzeczywistości. Dzięki temu turyści będą mogli latać na miotle, wejść do wnętrza zamku, usiąść przy stole na kolacji z królem – mówi Anna Łubek, która jest koordynatorem projektu z ramienia Związku Gmin Gór Świętokrzyskich.

Czytaj : Świętokrzyskie, najlepsze atrakcje turystyczne: Bałtów, Święty Krzyż i Pacanów liderami

Szlak ma w nowoczesny sposób prezentować podania, baśnie i związane z nimi artefakty, angażując turystów z wielu grup wiekowych. Wędrówka po szlaku ma być wspierana grą na urządzenia mobilne zawierającą elementy rywalizacji oraz elementy rzeczywistości rozszerzonej.

- Dzięki temu ciekawe będą nie tylko obiekty i lokacje w miejscowościach na szlaku. Interesujący będzie sam szlak, jego odkrywanie, wędrówka po nim: samodzielnie, rodzinnie, w grupie – zapowiada świętokrzyski urząd marszałkowski.

Czytaj : Sandomierz administratorem Podziemnej Trasy Turystycznej

Jak można przeczytać na stronie urzędu w projekcie znajdą się takie atrakcje jak:

- wirtualna podróż w przeszłość do momentu, gdy król Władysław Jagiełło przy okazji pielgrzymki na Święty Krzyż przed bitwą pod Grunwaldem przyjął w zamku w Bodzentynie posłów książąt pomorskich,
- wirtualna podróż balonem w przeszłość,
- prezentacja niedostępnych i najbardziej tajemniczych miejsc w regionie w ramach aplikacji 360 stopni w rzeczywistości wirtualnej,
- gra terenowa wokół Pałacu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.