PARTNER PORTALU
  • BGK

W województwie pomorskim będzie baza miejsc pamięci narodowej

  • PAP    12 listopada 2014 - 11:46

Prawie dwieście obiektów upamiętniających ważne wydarzenia związane z historią Polski i regionu pomorskiego znajduje się już w bazie miejsc pamięci tworzonej z inicjatywy wojewody pomorskiego. W przyszłości urzędnicy chcą przygotować pełną mapę takich obiektów.
Lista miejsc pamięci udostępniona została na stronie internetowej Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego w Gdańsku.

Jak powiedziała Michalina Krzysztoforska z biura wojewody pomorskiego, która koordynuje tworzenie bazy, spis powstał na podstawie informacji nadesłanych przez samorządy na prośbę wojewody. Dodała, że nie wszystkie samorządy odpowiedziały na apel. "Gdy tylko dotrą do nas informacje z kolejnych gmin, lista zostanie zaktualizowana" - wyjaśniła dodając, że urząd czeka też na informacje od mieszkańców, które można przesyłać na adres mailowy upamietnienia@gdansk.uw.gov.pl.

Krzysztoforska zaznaczyła, że lista nie zawiera grobów i cmentarzy wojennych w regionie, bo te znajdują się w osobnym spisie, do którego prowadzenia obligują urzędników przepisy. "Naszym zamysłem było stworzenie spisu pomników, obelisków, głazów, tablic i innych tego typu obiektów przypominających o ważnych wydarzeniach" - dodała.

W spisie znajdują się miejsca, w których upamiętniono zarówno postaci lub wydarzenia z bardzo odległych czasów, jak i te związane z najnowszą historią. Są w nim miejsca mające przypominać o postaciach znanych wszystkim Polakom, jak i o tych, którzy byli istotni w regionie. Wiele głazów czy tablic upamiętnia żyjących na Pomorzu w XIX i XX wieku działaczy polonijnych a także Polaków zamordowanych lub ciemiężonych przez Niemców w czasie II wojny światowej.

Czytaj też:  O losie pomników będą decydować tylko samorządy?

W spisie wymieniono też choćby tablicę na jednej ze szkół w Chojnicach przypinającą o uczniach tej szkoły, którzy wzięli udział w powstaniu styczniowym. Jest w niej także pochodzący z okresu międzywojennego obelisk w Lisim Jarze we Władysławowie mający upamiętniać miejsce lądowania króla Zygmunta III Wazy powracającego wraz z armią z nieudanej wyprawy po koronę Szwecji.

Jak powiedziała  Krzysztoforska, urząd wojewódzki myśli o stworzeniu w przyszłości interaktywnej mapy prezentującej pomorskie miejsca pamięci.

Krzysztoforska dodała, że tworzenie bazy miejsc pamięci jest częścią większej - prowadzonej przez pomorskich urzędników - kampanii, mającej na celu przywoływać pamięć o historycznych wydarzeniach i miejscach w regionie. W ramach tej akcji przed rokiem urząd ogłosił konkurs dla gimnazjalistów, w którym uczniowie mieli zadanie za pomocą fotografii i tekstu (opartego np. o rozmowy ze świadkami historii) opowiedzieć o ważnych miejscach pamięci zlokalizowanych na terenie ich gminy.

Ostatnio rozstrzygnięto też konkurs na logotyp kampanii. Wygrał go Patryk Wendrowski z Zespołu Szkół Architektury Krajobrazu i Handlowo-Usługowych w Gdańsku, który zaprojektował znak graficzny złożony m.in. z sylwetek tak charakterystycznych dla Pomorza pomników, jak gdański Pomnik Poległych Stoczniowców czy Pomnik Obrońców Wybrzeża na Westerplatte. W holu urzędu wojewódzkiego zostanie niebawem otwarta wystawa prezentująca najlepsze spośród 75 projektów nadesłanych na konkurs.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.