PARTNER PORTALU
  • BGK

W Zakopanem rusza festiwal filmów o tematyce górskiej

  • PAP/JL    31 sierpnia 2016 - 08:42
W Zakopanem rusza festiwal filmów o tematyce górskiej
22 filmy o tematyce górskiej będzie można zobaczyć w konkursie festiwalowym Spotkania z Filmem Górskim w Zakopanem. Fot. Pixabay.com

22 filmy o tematyce górskiej wezmą udział w rozpoczynającym się 31 sierpnia w Zakopanem konkursie festiwalowym Spotkania z Filmem Górskim. Na konkurs nadesłano filmy m.in. z Nepalu, Brazylii czy USA.
– Wśród 22 filmów aż 15 to premiery. Oprócz filmów konkursowych podczas festiwalu będę także wyświetlane firmy pozakonkursowe. Zaplanowaliśmy ciekawe spotkania z gwiazdami świata gór. Gośćmi specjalnymi będą Simone Moro i Alex Txikon, którzy w lutym bieżącego roku zdobyli ośmiotysięcznik Nanga Parbat, dotychczas niezdobyty zimą – mówi dyrektor festiwalu Spotkania z Filmem Górskim Magdalena Ziaja.

Wśród gości festiwalu będzie także brytyjski wspinacz John Porter oraz kanadyjska autorka książek o tematyce górskiej Bernadette McDonald. Festiwal będzie także okazją do spotkania z wieloma innymi wybitnymi zdobywcami gór m.in. Krzysztofem Wielickim, Januszem Majerem Januszem czy Andrzejem Bargielem.

– Głównym założeniem naszego festiwalu jest promocja kultury górskiej oraz aktywności górskich. Być może paradoksalnie nasi widzowie siedzą przed wielkim ekranem zamiast być w górach, ale to jest dla uczestników naszego festiwalu bardzo inspirujące przeżycie, które ich bardzo rozwija i motywuje. To spotkanie zwykłych amatorów gór z wielkimi sławami alpinizmu i himalaizmu wspinania – dodaje Magdalena Ziaja.

W tym roku na miłośników filmu górskiego czeka duża różnorodność tematyczna. Nie są to tylko filmy czysto wspinaczkowe, poruszają różne tematy związane też z kulturą, historią i różnymi wydarzeniami związanymi z krajami górskimi np. kataklizmami.

Wśród konkursowych obrazów jest film zatytułowany „W”. To historia chłopaka z Kanady, który obserwując wielki napis na pewnym sklepie ułożony na wysokiej wieży i o jego pomyśle, jak wspiąć się na tą konstrukcję.

4 września okaże się, który obraz zdobędzie Grand Prix festiwalu – statuetkę Wielka Drewniana Góra oraz nagrodę w wysokości 4tys. zł.

Podczas Spotkań z Filmem Górskim odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących m.in. zawody wspinaczkowe, wystawy, promocje książek i wycieczki górskie.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.