PARTNER PORTALU
 • BGK

Wadowice cieszą się z kanonizacji

 • PAP    1 października 2013 - 06:49
Wadowice cieszą się z kanonizacji

To historyczny moment dla Polaków, na który czekaliśmy osiem lat. Musimy się przygotować, abyśmy jak najgodniej przeżyli uroczystości kanonizacyjne Jana Pawła II – powiedziała burmistrz rodzinnego miasta papieża Polaka Ewa Filipiak.
Jak dodała, liczy, że wielu wadowiczan pojedzie do Rzymu z pielgrzymką na uroczystości kanonizacyjne.

„Musimy się zjednoczyć wokół patrona Wadowic i pokazać, że jesteśmy wierni jego nauczaniu, że w Wadowicach panuje zgoda i szczycimy się naszym rodakiem" - powiedziała.

Rzecznik wadowickiego samorządu Stanisław Kotarba poinformował, że miasto zorganizuje wyjazd na uroczystości kanonizacyjne do Rzymu, by jak najwięcej wadowiczan mogło w nich uczestniczyć.

Dodał, że pierwsze osoby już o to pytają. W uroczystości beatyfikacji w Rzymie wzięło udział około 400 wadowiczan.

Proboszcz wadowickiej bazyliki Ofiarowania NMP, w której Karol Wojtyła został ochrzczony, ks. kanonik Stanisław Jaśkowiec w rozmowie z PAP powiedział, że decyzja o kanonizacji Jana Pawła II. „jest postawieniem kropki nad i".

„Tutaj codziennie się modlimy przez wstawiennictwo Jana Pawła II. Jesteśmy ściśle z nim związani. Ludzie pielgrzymują tu z całego świata, więc kościół jest otwarty. Każdego dnia odprawiane są msze święte za pośrednictwem Jana Pawła II. Traktujemy ten dzień jako postawienie kropki nad i. To wyrażenie oficjalnego stanowiska Kościoła, choć chyba nikt nie ma wątpliwości, że mieliśmy i mamy do czynienia z człowiekiem świętym" - powiedział.

Duchowny przypomniał, że bazylika Ofiarowania NMP przy wadowickim rynku jest świątynią ściśle związaną z Janem Pawłem II, gdyż - jak podkreślił - wszystko się w niej zaczęło. „Tu jest chrzcielnica, ołtarz, przy którym odprawiał mszę, drzwi przez które przechodził. Wszystko jest związane z jego osobą. Mieści się też kaplica błogosławionego" - powiedział ks. Jaśkowiec.

Władze miasta spodziewają się, że 27 kwietnia do miasta przyjedzie wielu pielgrzymów. Stanisław Kotarba powiedział, że na głównym rynku, który został niedawno zmodernizowany, odprawiona zostanie msza święta, a na telebimie transmitowane będą uroczystości z Watykanu.

Wiosną przyszłego roku czynne już także będzie Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. „Obecnie trwają już ostatnie prace" - poinformował Kotarba.

Rzecznik zapowiedział, że wkrótce wadowicki samorząd podpisze umowę partnerską z Sotto il Monte, rodzinnym miastem bł. Jana XXIII, który zostanie kanonizowany wspólnie z Janem Pawłem II. Podobne umowy łączą już Wadowice z trzema innymi miastami: Leona XII - Carpineto Romano, Jana Pawła I - Canale d`Agordo, a także Benedykta XVI - Marktl am Inn.

Wadowice są rodzinną miejscowością Karola Wojtyły, późniejszego papieża Jana Pawła II. Urodził się w nich w 1920 roku. Po maturzewraz z ojcem zamieszkał w Krakowie. W 2012 roku bł. Jan Paweł II został patronem Wadowic.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Katolik, 2013-10-05 23:52:14

  Bardzo mocno puknij się w czoło! Wiejski debil zawsze zostanie głupi !
 • ziuta, 2013-10-05 21:43:12

  To już teraz katolicy nie są wierni nauczaniu Jezusa, tylko JPII? To jakaś nowa religia powstała?