PARTNER PORTALU
  • BGK

Wałbrzych, średniowieczne monety: Znalazca dostanie nagrodę - 10 proc. wartości znaleziska

  • PAP/AT    5 lutego 2016 - 14:53
Wałbrzych, średniowieczne monety: Znalazca dostanie nagrodę - 10 proc. wartości znaleziska
Znalazca przekazał naczynia z monetami władzom samorządowym Wałbrzycha (fot.walbrzych.eu)

Wojewódzki konserwator zabytków wystąpi do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o nagrodę dla znalazcy średniowiecznych monet w okolicy Wałbrzycha. Mężczyzna oddał znalezisko władzom samorządowym i chce zachować anonimowość.
Do znalezienia cennych, średniowiecznych tzw. groszy praskich doszło w okolicach Wałbrzycha i Boguszowa-Gorców. Mężczyzna spacerował w lesie i zauważył wystające z ziemi gliniane naczynie. Obok odkrył drugi gliniany dzban. W obu naczyniach było w sumie ponad 1600 tzw. groszy praskich – średniowiecznych monet o dużej wartości historycznej i numizmatycznej. Cenne są również oba średniowieczne naczynia gliniane.

Znalazca przekazał naczynia z monetami władzom samorządowym Wałbrzycha. Wskazał też miejsce znaleziska i poinformował, że nie chce nagrody za znalezienie oraz pragnie zachować anonimowość.

Wojewódzka konserwator zabytków we Wrocławiu Barbara Nowak-Obelinda powiedziała, że zwróci się do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego o przyznanie nagrody znalazcy monet.

„Taka postawa zasługuje na wyróżnienie, ponieważ w ostatnich miesiącach mamy do czynienia z prawdziwą gorączką złota w tej okolicy związaną też z tzw. złotym pociągiem. Wiele osób poszukuje tu skarbów, dokonano zgłoszeń kilkudziesięciu miejsc na poczet ewentualnej nagrody, gdyby tam coś cennego znaleziono. Dlatego warto wyróżnić odmienną postawę znalazcy monet” - powiedziała Nowak-Obelinda.

Konserwator podkreśliła, że służby archeologiczne i konserwatorskie sprawdziły już miejsce, w którym monety zostały znalezione. „Znaleziono tam jeszcze fragmenty innych średniowiecznych naczyń i podkowę. Nie ma potrzeby głębszego penetrowania tego terenu” - dodała.

Wysokość nagrody będzie uzależniona od wyceny wartości znaleziska. „Nie będzie to 10 proc. wartości, ponieważ przepisy przewidują, że maksymalnie może to być do 20 stawek wynagrodzenia dziennego” - powiedziała konserwator.

W drugiej połowie sierpnia 2015 r. wałbrzyski magistrat otrzymał pisma o znalezieniu na terenie miasta pociągu z czasów II wojny.

Prawnicy reprezentujący dwie osoby prywatne, które zgłosiły ten fakt miejscowemu samorządowi, domagają się od Skarbu Państwa należnego - ich zdaniem - dziesięciu procent znaleźnego.

Pojawiły się przy tym spekulacje, że może chodzić o tzw. pociąg ze złotem i innymi cennymi rzeczami, którym pod koniec wojny wywieziono z Wrocławia kosztowności m.in. dzieła sztuki. Nigdy nie odnaleziono zawartości, ani samego pociągu.

Informacja zelektryzowała media i poszukiwaczy skarbów z całego świata. W okolicy m.in. na torach kolejowych wielu eksplorerów zaczęło poszukiwania na własną rękę.

W listopadzie dwie ekipy niezależnie od siebie prowadziły georadarami nieinwazyjne badania terenu, na którym rzekomo ma być ukryty niemiecki pociąg z czasów wojny. Badanie był przeprowadzone na zlecenie wałbrzyskiego magistratu.

Badacze związani z osobami, które zgłosiły znalezisko twierdzą, że potwierdzili istnienie tunelu z pociągiem. Specjaliści z AGH uważają, że „tunel być może jest, ale nie ma w nim pociągu”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (2)

  • kolekcjoner, 2016-02-17 02:40:57

    Powinna być ustawa która pozwala na szukanie skarbów, a takie osoby żeby miały do niego prawo, np 50% wartości. A nie dostanie albo nie, gwarantował bym, że w ciągu dekady cała Polska została by przeszukana, skorzystali by wszyscy, skarby zamiast "psuć" się w wilgotnej ziemi, trafiły by do... muzeum albo do prywatnych kolekcji, ludzie zamiast np pić w weekedy, szli by szukać skarbów. Nie trzeba przypominać, że amerykanie znaleźli skarb na dnie oceany o wartości kilku mld zł;) A u nas ile jest jeszcze takich skarbów w ziemi?  rozwiń
  • gl, 2016-02-07 11:11:13

    Co za bzdurny, wprowadzajacy w błąd nagłówek.