PARTNER PORTALU
 • BGK
2.png" alt="" width="90" /> ZAPISZ SIĘ NA NEWSLETTER

Wałbrzych: znaleziono historyczny pociąg. Ze złotem?

 • bad/PAP    26 sierpnia 2015 - 16:32
Wałbrzych: znaleziono historyczny pociąg. Ze złotem?
Na terenie Wałbrzycha znaleziono prawdopodobnie pociąg wojskowy. Fot. wikipedia

Władze Wałbrzycha przyjęły w środę, 26.08 zgłoszenie o znalezisku z czasów II wojny światowej na terenie miasta. Wyjaśniają, że chodzi o historyczny pociąg.
W środę wałbrzyski magistrat poinformował o otrzymaniu pisma dot. znalezienia na terenie miasta pociągu z czasów II wojny światowej. Na konferencji prasowej rzecznik wałbrzyskiego magistratu Arkadiusz Grudzień wyjaśnił, że po przeanalizowaniu zgłoszenia urząd zdecydował o jego formalnym przyjęciu i przekazaniu go do trzech ministerstw: obrony narodowej, skarbu oraz kultury i dziedzictwa narodowego.

"W piśmie nie podano dokładnego adresu, ale nie ulega wątpliwości, że zgłoszenie o lokalizacji pociągu dotyczy terenu naszego miasta. To pociąg o charakterze militarnym i w zgłoszeniu nie wskazano, by znajdowały się w nim np. kosztowności. Chodzi bardziej o wyposażenie wojskowe" - dodał Grudzień.

Zaznaczył, że po przekazaniu zgłoszenia ministerstwom samorząd Wałbrzycha nie będzie podejmował działań, które miałyby doprowadzić do zabezpieczenia miejsca, gdzie ma być zlokalizowany pociąg.

Złoty pociąg pilnie poszukiwany

Od kilku dni media informują, że w okolicach Wałbrzycha zlokalizowano historyczny pociąg z okresu II wojny światowej. Prawnicy reprezentujący dwie osoby prywatne zgłosili ten fakt miejscowemu samorządowi, domagając się od Skarbu Państwa należnego - ich zdaniem - dziesięciu procent znaleźnego.

Pojawiły się przy tym spekulacje, że może chodzić o tzw. pociąg ze złotem i innymi cennymi rzeczami, którym pod koniec wojny wywieziono z Wrocławia kosztowności m.in. dzieła sztuki. Nigdy nie odnaleziono zawartości, ani samego pociągu.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (2)

 • Melamshlomo@bezeqint net, 2015-09-19 20:27:08

  Do Melamshlomo@bezeqint net: ...prosze mnie zainformowac,chetnie pomoge znalesc ,zrabowane zloto od zydow...
 • Melamshlomo@bezeqint net, 2015-09-19 20:11:03

  Jerzeli sie nie znajdzie sie, ten pociong ze zlotem,ja chentnie i bez rzadnych rzodan ,pokarze dokladnie to miejsce