PARTNER PORTALU
  • BGK

Wały przeciwpowodziowe Wisły trasami rowerowymi. W Stegnie pierwsza inwestycja

  • aw/PAP    26 lutego 2018 - 15:59
Wały przeciwpowodziowe Wisły trasami rowerowymi. W Stegnie pierwsza inwestycja
Samorządowi województwa bardzo zależy na powstaniu odcinka drogi rowerowej wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły (fot.pixabay)

Powstanie droga rowerowa na wale przeciwpowodziowym Wisły na odcinku Drewnica – Mikoszewo na terenie gm. Stegna. Ponad 5-km odcinek będzie częścią międzynarodowej trasy rowerowej EuroVelo 9 (Bałtyk – Adriatyk) i Wiślanej Trasy Rowerowej.
  • Podczas poniedziałkowej (26 lutego) sesji radni Sejmiku województwa pomorskiego podjęli uchwałę w sprawie udzielenia pomocy finansowej gminie Stegna z przeznaczeniem na przygotowanie projektu budowlanego na budowę drogi rowerowej na koronie wału przeciwpowodziowego rzeki Wisły na odcinku Drewnica - Mikoszewo.
  • Gmina otrzyma dotację celową w wysokości 50 tys. zł brutto. Za udzieleniem pomocy zagłosowali wszyscy pomorscy radni.
  • Marszałek przekonuje, że budowa drogi rowerowej na odcinku Drewnica - Mikoszewo pozwoli na stworzenie "spójnej sieci tras rowerowych na Żuławach, na terenie cennym przyrodniczo i krajobrazowo".

Droga rowerowa na koronie wału przeciwpowodziowego Wisły na odcinku Drewnica - Mikoszewo będzie elementem projektu Rowerem bez granic - rozwój turystyki w obszarze transgranicznym w oparciu o turystykę aktywną w tym turystykę rowerową, przygotowanego w konkursie w ramach Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Marszałek województwa, Mieczysław Struk koszt przygotowania dokumentacji szacuje na ok. 100-120 tys. zł. Przypuszcza, że bez pomocy finansowej samorządu województwa "ścieżka prawdopodobnie by nie powstała".

Przyznał, że samorządowi województwa bardzo zależy na powstaniu odcinka drogi rowerowej wzdłuż wału przeciwpowodziowego Wisły. W ocenie marszałka wał przeciwpowodziowy Wisły, niezwykle atrakcyjny pod względem ekspozycji, będzie znakomitym dopełnieniem żuławskiego odcinka międzynarodowej trasy rowerowej EuroVelo. Struk zaznaczył, że także inne regiony nadwiślańskie budują ścieżki na wałach, m.in. duże projekty realizowane są w woj. mazowieckim i małopolskim.

Wójt gminy Stegny, Ewa Dąbska powiedziała dziennikarzom, że budowa drogi rowerowej na odcinku od przeprawy promowej w Mikoszewie w kierunku Drewnicy jest pierwszym etapem przedsięwzięcia. Oprócz drogi mają też tam powstać m.in. parkingi i punkt widokowy. Wyjaśniła, że gmina wraz z urzędem marszałkowskim w tym półroczu ma przygotować dokumentację. Realizacja ma potrwać ok. dwóch lat. Budowa ma się rozpocząć jeszcze w tym roku. Szacunkowy koszt to ok. 3 mln zł, w tym do 90 proc. może stanowić dofinansowanie z Programu Współpracy Transgranicznej Polska-Rosja 2014-2020.

Wójt poinformowała, że docelowo planowana jest budowa drogi rowerowej do mostu w Kiezmarku, do trasy S7. Zaznaczyła, że "realizacja dalszego etapu trasy uzależniona jest od tego, czy gmina znajdzie partnera, z którym mogłaby budować drogę rowerową". Gmina Stegna realizuje już kilka projektów związanych z budową ścieżek rowerowych w ramach Pomorskich Tras Rowerowych na Mierzei Wiślanej i przy ujściu rzeki Wisły do Bałtyku.

Marszałek przekonuje, że budowa drogi rowerowej na odcinku Drewnica - Mikoszewo pozwoli na stworzenie "spójnej sieci tras rowerowych na Żuławach, na terenie cennym przyrodniczo i krajobrazowo".

Przedsięwzięcie "Pomorskie trasy rowerowe o znaczeniu międzynarodowym R-10 i Wiślana Trasa Rowerowa R-9" jest jednym z trzech turystycznych projektów strategicznych samorządu województwa pomorskiego. Ma powstać ponad 600 km tras rowerowych, w tym pomorska trasa rowerowa o znaczeniu międzynarodowym R-10 (docelowo EuroVelo 10) - wzdłuż morza, od strony Ustki przez Łebę, Władysławowo, Trójmiasto, Nowy Dwór Gdański oraz Krynicę Morską, aż do wschodniej granicy województwa. R-9 zwana Wiślaną Trasą Rowerową (docelowo EuroVelo 9) ma prowadzić przez Żuławy Gdańskie, Tczew, Gniew i Kwidzyn aż po południową granicę województwa. W ramach infrastruktury dla rowerzystów mają powstać 73 miejsca wypoczynku ze stołami i ławeczkami, stojakami na rowery i tablicami informacyjnymi.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.