PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmia i Mazury czekają na Rosjan bez wiz

  • Przegląd prasy/Gazeta Wyborcza    8 kwietnia 2010 - 07:34
Warmia i Mazury czekają na Rosjan bez wiz

Na zniesienie wiz czekają Polacy mieszkający przy granicy z obwodem kaliningradzkim, szpitale z Warmii i Mazur i ośrodki wypoczynkowe. Wszyscy, którzy dzięki Rosjanom mogą dobrze zarobić.
Szefowie MSZ Polski i Rosji zaapelowali do unijnej szefowej dyplomacji Catherine Ashton o objęcie obwodu kaliningradzkiego umową o małym przygranicznym ruchu bezwizowym. Wiadomość ta poruszyła Warmię i Mazury, bo mieszkańcy przygranicznych gmin czekają na zniesienie wiz z niecierpliwością – informuje „Gazeta Wyborcza”.

Na zniesieniu wiz chcą zarabiać nie tylko „mrówki”, ale także szpitale. W polskim konsulacie w Kaliningradzie reklamują się, próbując przekonać Rosjan, by na leczenie przyjeżdżali do Olsztyna, a nie na Litwę czy do Moskwy. W Kaliningradzie powstała nawet firma pośrednicząca w wyjazdach dla klientów, którzy są gotowi zapłacić za specjalistyczne usługi medyczne w Polsce.

Wielkie nadzieje ze zniesieniem wiz wiążą ośrodki wypoczynkowe. Już teraz częstymi gośćmi w aquaparkach i ośrodkach spa, których kilka powstało w ostatnich latach na Warmii i Mazurach, są rosyjskie wycieczki. Zniesienie wiz to także szansa na lepszą współpracę kulturalną – podaje „Gazeta Wyborcza”.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.