PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmia i Mazury kuszą Skandynawów

  • PAP    10 września 2013 - 16:16
Warmia i Mazury kuszą Skandynawów

Tania i wykwalifikowana kadra oraz niskie koszty produkcji mają przyciągnąć biznesmenów ze Skandynawii do inwestowania na Warmii i Mazurach.
Na wizytę studyjną w regionie zaprosił przedsiębiorców z Finlandii i Szwecji Urząd Marszałkowski w Olsztynie. Skandynawowie przyjechali na Warmię i Mazury. na wizytę studyjną, podczas której mają poznać region, jego największe atuty i warunki do inwestowania.

We wtorek biznesmeni ze Szwecji i Finlandii spotkali się na polu golfowym w Pasłęku, które zbudował Fin Antti Pohjonen. Pole to jest jedną z kilku inwestycji skandynawskich w regionie, z których największą jest fabryka firmy Sweedwood w Wielbarku k. Szczytna.

Pohjonen przyznał rodakom, że gdy kilkanaście lat temu po raz pierwszy zetknął się z Polską, przeżył szok kulturowy bo było to niedługo po upadku komunizmu.

„Na stałe mieszkam tu od 2007 roku i już widzę inną Polskę, ten region krajobrazowo przypomina mi Finlandię. Nie czuję się tu jako obcy inwestor, ale jako integralny członek społeczeństwa, jestem jednym z nich" - mówił Pohjonen i zapewniał, że władze regionu mocno wspomagają biznes z obszaru spędzania czasu wolnego.

Dodał, że nie żałuje swojej inwestycji mimo, iż golf w Polsce praktycznie nie istnieje, nie ma tu golfistów.

Jak powiedziała Aleksandra Summers z Warmińsko-Mazurskiego Urzędu Marszałkowskiego, celem wizyty Skandynawów jest przybliżenie im możliwości prowadzenia biznesu.

Podczas prelekcji zaprezentowano Skandynawom m.in. największe regionalne firmy, tłumaczono zasady systemu podatkowego, zapewniano, że nabór wyszkolonych kadr nie jest w regionie problemem, a korupcja w naszym kraju praktycznie nie istnieje.

„A naszym atutem jest m.in. granica z Rosją" - dodał marszałek woj. warmińsko-mazurskiego Jacek Protas, który zapewniał, że władze regionu wspomagają rozwój branży turystycznej, przypomniał także, że w najbliższym czasie region - jak i cała Polska. - otrzymają wsparcie finansowe z Unii Europejskiej.

Biznesmeni, którzy przyjechali z wizytą studyjną na Warmię i Mazury reprezentowali m.in. firmy inwestujące w nowe technologie, energię odnawialną i ochronę środowiska, a także firmy oświetleniowe oraz branżę motoryzacyjną.

Skandynawowie przyznawali, że dotychczas nie znali bliżej Warmii i Mazur, podkreślali, że są zainteresowani pozyskaniem nowych partnerów i współpracowników w biznesie.

Skandynawowie odwiedzili już Elbląg, w najbliższych dniach pojadą też do Giżycka, Ełku i Olsztyna. W najbliższym czasie podobne wizyty zostaną przez olsztyński Urząd Marszałkowski zorganizowane także dla przedsiębiorców z Niemiec i Austrii.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.