PARTNER PORTALU
 • BGK

Warmia i Mazury zyskają na Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?

 • PAP/PSZ    23 listopada 2017 - 13:46
Warmia i Mazury zyskają na Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?
Nowy fragment nowej drogi ekspresowej S7 (fot. mat. pras.)

Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje szczególne miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której realizacja będzie sprzyjać innowacyjnemu wzrostowi gospodarczemu - zapewniła 23 listopada w Sejmie wiceminister rozwoju Andżelika Możdżanowska.
• Przybywa kolejnych odcinków drogi S7 w woj. warmińsko-mazurskim.

• Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna osiągnęła w tym roku rekordowe wyniki w swojej 20-letniej historii.

• Przez pierwsze 10 miesięcy wydano 34 zezwolenia na rozpoczęcie działalności, a deklarowane nakłady inwestycyjne mają wynieść ponad 1,7 mld zł.

Wiceminister odpowiadała na pytanie posłów PiS Jerzego Gosiewskiego i Adama Ołdakowskiego, którzy zwrócili się o informacje nt. działań rządu mających na celu zwiększenie szans rozwoju Warmii i Mazur, regionu o największym bezrobociu. W październiku było to jedyne województwo w Polsce, które miało dwucyfrowe (11,6 proc.) bezrobocie.

Możdżanowska zapewniła, że Warmia i Mazury, jako jedno z województw Polski Wschodniej, zajmuje szczególne miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przypomniała, że wpisuje się w to też pakiet "100 zmian dla firm" oraz Konstytucja Biznesu.

"Głównym celem wobec Polski Wschodniej pozostaje poprawa atrakcyjności inwestycyjnej całego makroregionu, podniesienie konkurencyjności regionalnej gospodarki, długofalowe pobudzenie aktywności ekonomicznej, szczególnie w obszarach, gdzie procesy rozwojowe zachodzą wolniej" - mówiła.

Wiceszefowa resortu rozwoju zwróciła uwagę na funkcjonujące przedsięwzięcia, finansowane zarówno ze środków krajowych, regionalnych, lokalnych, jak i unijnych udostępnianych w ramach polityki UE.

Przypomniała, że rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności na Warmii i Mazurach oraz w czterech innych województwach ma służyć Program Polska Wschodnia finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak mówiła, w ramach tego programu realizowane są w regionie 84 projekty o wartości ponad 680 mln zł.

Przypomniała również, że w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-20 dla woj. warmińsko-mazurskiego przeznaczono 1,728 mld euro, a według danych z początku listopada złożono już ponad 3 tys. wniosków o dofinansowanie na ponad 6 mld zł.

Według wiceminister, przedsiębiorcy pytani o główne bariery rozwoju, wskazywali najczęściej trzy elementy: brak odpowiedniej infrastruktury (55,7 proc. wskazań), dostęp do kapitału i wsparcia finansowego (ponad 45 proc.) i odpowiednie inwestycje w regionie (41 proc.).

"Dlatego też Rada Ministrów i Ministerstwo Rozwoju podejmują działania, zarówno te ogólne, mające na celu zwiększenie możliwości rozwoju regionu Warmii i Mazur, jak i punktowe zmniejszające te (bariery) najczęściej wskazywane przez przedsiębiorców" - zapewniła.

Jako przykład działań dla poprawy infrastruktury podała oddawane w ostatnich miesiącach do użytku odcinki drogi ekspresowej S7. Po zakończeniu modernizacji kolejnych odcinków cała "siódemka" w woj. warmińsko-mazurskim będzie na koniec 2017 r. w klasie drogi ekspresowej.

Możdżanowska wyliczała też inwestycje planowane i realizowane w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która osiągnęła w tym roku rekordowe wyniki w swojej 20-letniej historii.

Podkreśliła, że "w sposób nieporównywalny z poprzednimi okresami zwiększona została liczba zezwoleń inwestycyjnych" wydawanych przez W-MSSE. Przez pierwsze 10 miesięcy wydano 34 zezwolenia na rozpoczęcie działalności, a deklarowane nakłady inwestycyjne mają wynieść ponad 1,7 mld zł. Wiceminister uznała, że ważne jest również to, iż większość inwestorów w W-MSSE to firmy z polskim kapitałem.

Przypomniała też o planowanym przez resort rozwoju projekcie Polskiej Strefy Inwestycji, który ma przynieść zmiany w systemie zachęt inwestycyjnych, rozszerzające wsparcie dla przedsiębiorców na obszar całej Polski, zamiast - jak obecnie - jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi, w których przedsiębiorcy realizujący nowe inwestycje mogą korzystać z pomocy regionalnej w formie zwolnienia dochodu od podatku dochodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Modernizujmy armię rozsądnie. Wnioski po Europejskim Kongresie Gospodarczym w Katowicach ⬇️ @polskathetimes @EECKatowice polskatimes.pl/strefa-biznesu…
  @EECKatowice - (RT) @PZLSwidnik
 • W wiceministrem zdrowia Zbigniewem J. Królem @MinZdrowia na @EECKatowice rozmawialiśmy m.in. o zdrowiu publicznym. Po I wojnie światowej Polska była wschodnioeuropejskim liderem w tej dziedzinie #zdrowiepubliczne #EKG2018 #EEC2018 bit.ly/2kezwvf https://t.co/TL0Aq2HW8R
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.