PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmia i Mazury zyskają na Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?

  • PAP/PSZ    23 listopada 2017 - 13:46
Warmia i Mazury zyskają na Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju?
Nowy fragment nowej drogi ekspresowej S7 (fot. mat. pras.)

Województwo warmińsko-mazurskie zajmuje szczególne miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, której realizacja będzie sprzyjać innowacyjnemu wzrostowi gospodarczemu - zapewniła 23 listopada w Sejmie wiceminister rozwoju Andżelika Możdżanowska.
• Przybywa kolejnych odcinków drogi S7 w woj. warmińsko-mazurskim.

• Warmińsko-Mazurska Specjalna Strefa Ekonomiczna osiągnęła w tym roku rekordowe wyniki w swojej 20-letniej historii.

• Przez pierwsze 10 miesięcy wydano 34 zezwolenia na rozpoczęcie działalności, a deklarowane nakłady inwestycyjne mają wynieść ponad 1,7 mld zł.

Wiceminister odpowiadała na pytanie posłów PiS Jerzego Gosiewskiego i Adama Ołdakowskiego, którzy zwrócili się o informacje nt. działań rządu mających na celu zwiększenie szans rozwoju Warmii i Mazur, regionu o największym bezrobociu. W październiku było to jedyne województwo w Polsce, które miało dwucyfrowe (11,6 proc.) bezrobocie.

Możdżanowska zapewniła, że Warmia i Mazury, jako jedno z województw Polski Wschodniej, zajmuje szczególne miejsce w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. Przypomniała, że wpisuje się w to też pakiet "100 zmian dla firm" oraz Konstytucja Biznesu.

"Głównym celem wobec Polski Wschodniej pozostaje poprawa atrakcyjności inwestycyjnej całego makroregionu, podniesienie konkurencyjności regionalnej gospodarki, długofalowe pobudzenie aktywności ekonomicznej, szczególnie w obszarach, gdzie procesy rozwojowe zachodzą wolniej" - mówiła.

Wiceszefowa resortu rozwoju zwróciła uwagę na funkcjonujące przedsięwzięcia, finansowane zarówno ze środków krajowych, regionalnych, lokalnych, jak i unijnych udostępnianych w ramach polityki UE.

Przypomniała, że rozwojowi innowacyjności i konkurencyjności na Warmii i Mazurach oraz w czterech innych województwach ma służyć Program Polska Wschodnia finansowany ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego. Jak mówiła, w ramach tego programu realizowane są w regionie 84 projekty o wartości ponad 680 mln zł.

Przypomniała również, że w Regionalnym Programie Operacyjnym na lata 2014-20 dla woj. warmińsko-mazurskiego przeznaczono 1,728 mld euro, a według danych z początku listopada złożono już ponad 3 tys. wniosków o dofinansowanie na ponad 6 mld zł.

Według wiceminister, przedsiębiorcy pytani o główne bariery rozwoju, wskazywali najczęściej trzy elementy: brak odpowiedniej infrastruktury (55,7 proc. wskazań), dostęp do kapitału i wsparcia finansowego (ponad 45 proc.) i odpowiednie inwestycje w regionie (41 proc.).

"Dlatego też Rada Ministrów i Ministerstwo Rozwoju podejmują działania, zarówno te ogólne, mające na celu zwiększenie możliwości rozwoju regionu Warmii i Mazur, jak i punktowe zmniejszające te (bariery) najczęściej wskazywane przez przedsiębiorców" - zapewniła.

Jako przykład działań dla poprawy infrastruktury podała oddawane w ostatnich miesiącach do użytku odcinki drogi ekspresowej S7. Po zakończeniu modernizacji kolejnych odcinków cała "siódemka" w woj. warmińsko-mazurskim będzie na koniec 2017 r. w klasie drogi ekspresowej.

Możdżanowska wyliczała też inwestycje planowane i realizowane w Warmińsko-Mazurskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej, która osiągnęła w tym roku rekordowe wyniki w swojej 20-letniej historii.

Podkreśliła, że "w sposób nieporównywalny z poprzednimi okresami zwiększona została liczba zezwoleń inwestycyjnych" wydawanych przez W-MSSE. Przez pierwsze 10 miesięcy wydano 34 zezwolenia na rozpoczęcie działalności, a deklarowane nakłady inwestycyjne mają wynieść ponad 1,7 mld zł. Wiceminister uznała, że ważne jest również to, iż większość inwestorów w W-MSSE to firmy z polskim kapitałem.

Przypomniała też o planowanym przez resort rozwoju projekcie Polskiej Strefy Inwestycji, który ma przynieść zmiany w systemie zachęt inwestycyjnych, rozszerzające wsparcie dla przedsiębiorców na obszar całej Polski, zamiast - jak obecnie - jedynie na terenach objętych specjalnymi strefami ekonomicznymi, w których przedsiębiorcy realizujący nowe inwestycje mogą korzystać z pomocy regionalnej w formie zwolnienia dochodu od podatku dochodowego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.