PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie. Nasiliły się kradzieże elementów infrastruktury drogowej

  • PAP/rs    8 grudnia 2017 - 17:53
Warmińsko-mazurskie. Nasiliły się kradzieże elementów infrastruktury drogowej
Giną zarówno elementy oznakowania, oświetlenia jak i wygrodzenia dróg. (Fot. mat. pras. GDDKiA)

W tym roku nasiliły się kradzieże oznakowania, kabli oświetleniowych i innych elementów infrastruktury drogowej w woj. warmińsko-mazurskim - podał olsztyński oddział Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.
• Rzecznik olsztyńskiej GDDKiA Karol Głębocki poinformował, że straty spowodowane kradzieżami elementów infrastruktury drogowej na drogach krajowych przez pierwsze 10 miesięcy tego roku wyniosły w woj. warmińsko-mazurskim blisko 250 tys. zł.

• Jak mówił, tego typu przestępstw jest znacznie więcej niż w poprzednich latach.

• Giną zarówno elementy oznakowania, oświetlenia jak i wygrodzenia dróg. Najczęściej chodzi o kradzieże miedzianych kabli i innych metalowych przedmiotów, które można sprzedać na złom.

Według GDDKiA, w takich przypadkach szkodliwość kradzieży nie polega wyłącznie na stracie finansowej zarządcy dróg. Złodzieje stwarzają przede wszystkim poważne zagrożenie dla życia i zdrowia uczestników ruchu drogowego.

- Bariery ochronne pozbawione taśmy napinającej nie będą skutecznie chronić kierowców przed wypadnięciem z drogi. Brak ogrodzenia znacznie zwiększa ryzyko kolizji ze zwierzyną leśną. Brak oznakowania czy oświetlenia drogi utrudnia właściwą ocenę sytuacji na drodze, czego skutki łatwo sobie wyobrazić - podkreślił Głębocki.

Najwyższe szkody w województwie odnotowano na terenie działania Rejonu GDDKiA w Elblągu, gdzie skradziono urządzenia o wartości ponad 200 tys. zł. Zginęły m.in. pokrywy studni kanalizacji deszczowej, słupki ogrodzeniowe, brama z Miejsca Obsługi Podróżnych, akumulator zasilający znaki aktywne, zegar astronomiczny sterujący oświetleniem drogowym, a nawet drewniany ekran przeciwolśnieniowy.

Według GDDKiA w tym rejonie złodzieje szczególnie upodobali sobie kable zasilające oświetlenie na węzłach drogowych. Zanim zostali zatrzymani na gorącym uczynku przez policję z Pasłęka dokonali sześciu kradzieży takich kabli o łącznej wartości 188 tys. zł.

Olsztyńska GDDKiA apeluje do wszystkich osób, które zauważą przy drogach podejrzane zachowania mogące świadczyć o kradzieży urządzeń, o poinformowanie o tym Punktu Informacji Drogowej tej instytucji lub bezpośrednio policji.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.