Warmińsko-mazurskie: Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim

Nowa instytucja kulturalna rozpocznie oficjalnie działalność na początku września - w zabytkowym budynku utworzono Oranżerię Kultury, w której będą organizowane koncerty, wystawy i zajęcia edukacyjne..

Oranżeria Kultury zostanie otwarta we wrześniu

Nowa instytucja kulturalna rozpocznie oficjalnie działalność na początku września . W zabytkowym budynku pałacyku biskupów warmińskich utworzono Oranżerię Kultury, w której będą organizowane koncerty, wystawy i zajęcia edukacyjne.

"Chcemy, żeby było to miejsce, które inspiruje mieszkańców do twórczego samorozwoju, które niweluje różnice pomiędzy środowiskami wielkomiejskimi, a tak małymi miejscowościami jak Lidzbark" - powiedziała dyrektorka Oranżerii Kultury Anna Puszcz.

Nowa instytucja kulturalna rozpocznie oficjalnie działalność na początku września koncertem fortepianowym Jana Lisieckiego i cyklem spotkań inauguracyjnych dla samorządowców, młodzieży, lokalnych artystów i stowarzyszeń.

Dni otwarte Oranżerii kultury

Dni otwarte, podczas których mieszkańcy po raz pierwszy mogą obejrzeć wyremontowany budynek, potrwają do końca października.

Centralną częścią parterowego pałacyku jest sala koncertowa z białym fortepianem, w której odbywać się będą koncerty kameralne, odczyty, dyskusje i warsztaty twórcze.

Jedno skrzydło budynku przeznaczono na cele wystawiennicze, w drugim mieści się czytelnia Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej, której zbiory wzbogacono o wydawnictwa poświęcone Warmii i Mazurom oraz "książki z piękną ilustracją".

Renowacja budynku trwała ponad trzy lata, na co miały wpływ poprzedzające remont prace archeologiczne i konserwatorskie. Zrewitalizowano też dawne ogrody biskupie, na pałacowym wzgórzu odtworzono tarasy widokowe i kaskadowe schody. Inwestycja kosztowała 4,4 mln zł, z czego ponad 3,6 mln zł to dofinansowanie unijne.

Podczas remontu w centralnej, ośmiobocznej sali odsłonięto cenne malowidła przedstawiające alegorie czterech pór roku. Po raz pierwszy na ślad tych - pochodzących z czasów stanisławowskich - zdobień natrafiono w 1969 r. Wówczas zdjęto jednak tylko niewielki fragment tynku, a później budynek praktycznie nie był odnawiany.

Ogrody biskupie w Lidzbarku Warmińskim

Ogrody biskupie w Lidzbarku Warmińskim istniały od końca XV wieku. Stojące w nich pawilony ogrodowe i pałacyki zostały zniszczone przez Szwedów w latach 1654-1660 oraz podczas wojny północnej w 1705 r.

Odbudowę ogrodów rozpoczął bp Teodor Potocki, a zakończył bp Ignacy Krasicki w 1790 r. Rozbudował on wzniesioną w latach 1711-1724 oranżerię w stylu barokowo-klasycystycznym, a wokół niej utworzył park zwany Krasiczynem. Dawny letni pałacyk biskupów warmińskich jest uważany za perłę architektury czasów stanisławowskich

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE