PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-mazurskie: Oranżeria Kultury w Lidzbarku Warmińskim

  • pap/pt    27 sierpnia 2015 - 11:11

Nowa instytucja kulturalna rozpocznie oficjalnie działalność na początku września - w zabytkowym budynku utworzono Oranżerię Kultury, w której będą organizowane koncerty, wystawy i zajęcia edukacyjne..
Nowa instytucja kulturalna rozpocznie oficjalnie działalność na początku września . W zabytkowym budynku pałacyku biskupów warmińskich utworzono Oranżerię Kultury, w której będą organizowane koncerty, wystawy i zajęcia edukacyjne.

"Chcemy, żeby było to miejsce, które inspiruje mieszkańców do twórczego samorozwoju, które niweluje różnice pomiędzy środowiskami wielkomiejskimi, a tak małymi miejscowościami jak Lidzbark" - powiedziała dyrektorka Oranżerii Kultury Anna Puszcz.

Nowa instytucja kulturalna rozpocznie oficjalnie działalność na początku września koncertem fortepianowym Jana Lisieckiego i cyklem spotkań inauguracyjnych dla samorządowców, młodzieży, lokalnych artystów i stowarzyszeń.

Dni otwarte Oranżerii kultury

Dni otwarte, podczas których mieszkańcy po raz pierwszy mogą obejrzeć wyremontowany budynek, potrwają do końca października.

Centralną częścią parterowego pałacyku jest sala koncertowa z białym fortepianem, w której odbywać się będą koncerty kameralne, odczyty, dyskusje i warsztaty twórcze.

Jedno skrzydło budynku przeznaczono na cele wystawiennicze, w drugim mieści się czytelnia Miejskiej Biblioteki Pedagogicznej, której zbiory wzbogacono o wydawnictwa poświęcone Warmii i Mazurom oraz "książki z piękną ilustracją".

Renowacja budynku trwała ponad trzy lata, na co miały wpływ poprzedzające remont prace archeologiczne i konserwatorskie. Zrewitalizowano też dawne ogrody biskupie, na pałacowym wzgórzu odtworzono tarasy widokowe i kaskadowe schody. Inwestycja kosztowała 4,4 mln zł, z czego ponad 3,6 mln zł to dofinansowanie unijne.

Podczas remontu w centralnej, ośmiobocznej sali odsłonięto cenne malowidła przedstawiające alegorie czterech pór roku. Po raz pierwszy na ślad tych - pochodzących z czasów stanisławowskich - zdobień natrafiono w 1969 r. Wówczas zdjęto jednak tylko niewielki fragment tynku, a później budynek praktycznie nie był odnawiany.

Ogrody biskupie w Lidzbarku Warmińskim

Ogrody biskupie w Lidzbarku Warmińskim istniały od końca XV wieku. Stojące w nich pawilony ogrodowe i pałacyki zostały zniszczone przez Szwedów w latach 1654-1660 oraz podczas wojny północnej w 1705 r.

Odbudowę ogrodów rozpoczął bp Teodor Potocki, a zakończył bp Ignacy Krasicki w 1790 r. Rozbudował on wzniesioną w latach 1711-1724 oranżerię w stylu barokowo-klasycystycznym, a wokół niej utworzył park zwany Krasiczynem. Dawny letni pałacyk biskupów warmińskich jest uważany za perłę architektury czasów stanisławowskich

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.