PARTNER PORTALU
  • BGK

Warmińsko-Mazurskie: Rok 2017 - rokiem Reformacji w województwie

  • PAP/AT    2 grudnia 2016 - 08:04
Warmińsko-Mazurskie: Rok 2017 - rokiem Reformacji w województwie
Rok 2017 będzie rokiem Reformacji w województwie warmińsko-mazurskim (fot..warmia.mazury.pl)

• Sejmik Warmińsko-mazurskim uchwalił rok 2017 rokiem Reformacji w województwie.
• Warmińsko-mazurskie jest trzecim polskim województwem, które postanowiło uczcić obchody 500 lat Reformacji.
• Wcześniej uczyniły to władze województw śląskiego i dolnośląskiego.
• Okolicznościową uchwałę przyjęła również Rada Miejska Łodzi.
Sejmik Województwa Warmińsko-Mazurskiego na swoim posiedzeniu uchwalił (przy jednym głosie wstrzymującym się), że rok 2017 będzie rokiem Reformacji w województwie warmińsko-mazurskim - poinformowała rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w RP Agnieszka Godfrejów-Tarnogórska.

Przypomniała jednocześnie, że w nawiązaniu do prośby zwierzchnika Diecezji Mazurskiej Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w Polsce bp. Rudolfa Bożanowskiego z maja tego roku, przewodniczący Sejmiku Piotr Żuchowski napisał, że "stanowisko Sejmiku wyraża w ten sposób znaczenie reformacji dla rozwoju naszego regionu od XVI wieku w wymiarze religijnym, kulturowym i społecznym". Biskup podkreślił również, że pragnie "przekazać wszystkim wyznawcom Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego w województwie warmińsko-mazurskim wyrazy szacunku i podziękowania za solidność w pracy i aktywność w życiu społecznym województwa".

Jak poinformowała rzeczniczka Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego, województwo warmińsko-mazurskie jest trzecim polskim województwem, które postanowiło uczcić obchody 500 lat Reformacji. Wcześniej (wrzesień 2015) uczyniły to władze województw śląskiego i dolnośląskiego (25 listopada br.). Okolicznościową uchwałę przyjęła również Rada Miejska Łodzi.

Czytaj też: Obchody roku jubileuszu 500-lecia Reformacji

"31 października 1517 roku katolicki zakonnik augustiański Marcin Luter ogłosił w Wittenberdze 95 tez, mających na celu reformę ówczesnego Kościoła. W przyszłym roku będziemy obchodzić 500-lecie tego historycznego wydarzenia, które zapoczątkowało Reformację w Europie. Za sprawą ruchu reformacyjnego w Rzeczypospolitej rozpowszechniane były pisma religijne i literatura w języku polskim. Pierwszy całkowity przekład Biblii na język polski, zwany Biblią Brzeską, wydano już w 1563 roku, a Mikołaj Rej jako zwolennik reformacji uznany jest za ojca polskiej literatury" - głosi uchwała Sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego.

Jej autorzy podkreślają, że w najnowszej historii "wybitnymi zasługami dla Polski zapisali się tacy ewangelicy, jak gen. Władysław Anders, admirał Józef Unrug, prezydent Warszawy Stefan Starzyński i pisarz Stefan Żeromski".

W uchwale tej podkreślono również, że szczególne znaczenie miała Reformacja dla regionu warmińsko-mazurskiego. "Wielu wybitnych ewangelików - Mazurów, jak ks. Gustaw Gizewiusz, ks. Krzysztof Mrongowiusz czy poeta Michał Kajka, wnieśli wielki wkład w rozwój kultury i tradycji tych ziem. Często też stawali w obronie polskiej mowy i sprzeciwiali się germanizacji Mazurów. To ewangeliccy Mazurzy założyli w 1896 roku Mazurską Partię Ludową, a po I wojnie światowej agitowali w plebiscycie za przyłączeniem Mazur do Polski. Współcześnie dla rozwoju regionu i jego kultury duże zasługi mają Emilia Sukertowa-Biedrawina, malarz Hieronim Skurpski i pisarz Erwin Kruk" - czytamy w uchwale.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.