Warmińsko-mazurskie służby gotowe do małego ruchu granicznego

Warmińsko-mazurska straż graniczna i celnicy są gotowi do wprowadzenia małego ruchu granicznego z Rosją. Oficjalnie ruch taki zacznie obowiązywać od piątku, ale pierwsi podróżni przekraczający granicę na podstawie pozwoleń spodziewani są na granicy za miesiąc.
Warmińsko-mazurskie służby gotowe do małego ruchu granicznego

Jak zapewniła rzecznik prasowa warmińsko-mazurskiej straży granicznej Justyna Szubstarska, dla tej służby "mały ruch graniczny może się zacząć choćby za godzinę".

"Działa już system, który elektronicznie będzie zliczał liczbę dni, jaką Rosjanie spędzą w Polsce w ramach małego ruchu. Do tej pory, gdy Rosjanie wjeżdżają do nas na podstawie wiz, to nasi funkcjonariusze ręcznie wyliczają długość ich pobytu" - powiedziała Szubstarska, dodając, że do wprowadzenia małego ruchu granicznego straż graniczna przygotowywała się od grudnia.

Czytaj też: Modernizacja przejść granicznych będzie, ale nie przed Euro

Na wszystkich przejściach granicznych straż graniczna umieściła już m.in. defibrylatory zakupione przy pomocy finansowej sponsorów.

"Szacujemy, że ruch wzrośnie mniej więcej o 10 proc., dlatego takie urządzenia mogą się nam przydać. Oby nie, ale w razie potrzeby mamy te urządzenia i umiemy je obsługiwać" - zapewniła rzecznik straży granicznej.

Pogranicznicy wydrukowali też już plakaty i ulotki informujące podróżnych o małym ruchu granicznym. Zaproponowali też porządkowym służbom z miast objętych małym ruchem granicznym (np. strażom gminnym) szkolenia dotyczące sposobu kontrolowania Rosjan.

"Chodzi o pokazanie, gdzie w dokumentach szukać potrzebnych informacji. Takie szkolenia jeszcze nie ruszyły, na razie je zaproponowaliśmy i czekamy na odzew" - dodała Szubstarska.

Po wprowadzeniu małego ruchu granicznego podróżni, którzy na podstawie pozwoleń będą przekraczali granicę, nie będą mieli stemplowanych paszportów - to ma skrócić czas odprawy na granicy.

"Tyle, że sądzimy, że pierwszy podróżny wjedzie do Polski na podstawie pozwolenia w pierwszych dniach września, ponieważ jeszcze te dokumenty nie są wydawane" - powiedziała Szubstarska.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE