PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: atrakcje z okazji Święta Niepodległości

  • PAP/em    5 listopada 2015 - 09:48
Warszawa: atrakcje z okazji Święta Niepodległości
Muzeum Historii Polski uczci święto 10. Przystankiem Niepodległość. Głównym punktem będzie kryminalna gra miejska (fot. sxc.hu)

Warszawa zaprasza na liczne wydarzenia z okazji Święta Niepodległości. Będzie m.in. defilada historyczna, koncerty, wystawy, gra miejska.
Główne obchody odbędą się na stołecznym pl. Piłsudskiego. Rozpocznie je koncert i pokaz musztry paradnej w wykonaniu Orkiestry Wojskowej. W południe odbędzie się uroczysta odprawa wart, niepodległościowy apel pamięci oraz złożenie wieńców przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Wierna rekonstrukcja dawnych czasów

Później z pl. Piłsudskiego wyruszy defilada historyczna, w której weźmie udział ponad 400 rekonstruktorów w umundurowaniu różnych oddziałów wojskowych m.in. powstańców listopadowych i warszawskich, Polskiej Organizacji Wojskowej z 1918 r., armii ochotniczej z 1920r., Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie, Wileńskiej Brygady AK oraz oddziału Dywersja i Sabotaż Kobiet.

Defilada, podczas której zostaną zaprezentowane także pojazdy m.in. samochód z karabinem maszynowym 20 mm z lawetą, wóz pancerny, Jeep Willys, ciągnik artyleryjski i motocykl Royal Enfield, przejdzie Traktem Królewskim do Muzeum Wojska Polskiego. Tam zaplanowano piknik pod hasłem "Dotknij niepodległości".

W Święto Niepodległości Muzeum Wojska Polskiego i Muzeum Narodowe połączą ekspozycje i wspólnie zaprezentują zbiory. Udostępnione zostanie wewnętrzne przejście między placówkami. Goście pikniku będę mogli zapoznać się ze znajdującymi się w Parku Plenerowym eksponatami m.in. samolotami, śmigłowcami, armatami i transporterem opancerzonym oraz spróbować wojskowej grochówki.

Na godziny południowe zaplanowano złożenie kwiatów przed budynkiem MEN, w którym znajduje się Mauzoleum Walki i Męczeństwa oraz przed Muzeum Więzienia Pawiak.

Wystawy, biegi, gra miejska

W Muzeum Niepodległości zostanie otwarta wystawa "Epopeja legionowa", gdzie będzie można zobaczyć m.in. umundurowanie, odznaczenia, zdjęcia i obrazy związane z Legionami Polskimi. Wernisażowi będzie towarzyszył program historyczno-muzyczny "Patria Mia, Ojczyzno Droga!". Będzie również możliwość zwiedzania otwartego po remoncie Muzeum X Pawilonu na Cytadeli Warszawskiej.

O godz. 11.11 z okolic Ronda Radosława wystartuje zaś XXVII Bieg Niepodległości, w tym roku poświęcony Danucie Siedzikównie "Ince". Honorowym patronatem objął go IPN.

Muzeum Historii Polski uczci święto 10. Przystankiem Niepodległość. Głównym punktem będzie kryminalna gra miejska "Tajemnica skrytki" odnosząca się do autentycznych wydarzeń z międzywojnia. W Bibliotece UW dla dzieci przygotowano adaptację baśni Kornela Makuszyńskiego "O Wicku, co Warszawę ocalił i śmierć pokonał". Bohaterem historii z okresu wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. jest warszawski sierota, który dzięki uczciwości otrzymuje dar walki ze śmiercią. Po spektaklach zaplanowanych na 11, 13.30 i 16 odbędą się warsztaty plastyczne.

Będzie też możliwość zwiedzenia wystawy "Ziemia obiecana. Miasto i nowoczesność" o polskich miastach XIX i początku XX w. Atrakcją będzie przedwojenna ręczna maszyna drukarska "Bostonka" ze zbiorów Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Uczestnicy Przystanku będą mogli zobaczyć jak działa maszyna i dostać reprint pierwszego polskiego banknotu 100 marek polskich, który wydrukowała PWPW w 1919 r. Reprinty ozdobi okolicznościowy druk i unikalny numer.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.