Warszawa: Bezdomni posprzątają cmentarz

18 bezdomnych i kilku wolontariuszy posprzątają groby nieznanych zmarłych na Cmentarzu Południowym w Warszawie.
Warszawa: Bezdomni posprzątają cmentarz
Sprzątanie grobów przez bezdomnych to już piąta taka akcja Fundacji Kapucyńskiej (fot.pixabay.com)

• W sobotę (18 października) bezdomni związani z Fundacją Kapucyńską posprzątają groby nieznanych zmarłych na Cmentarzu Południowym w Warszawie i będą modlić się w ich intencji- powiedziała koordynatorka ds. komunikacji Fundacji Kapucyńskiej Edyta Foryś.

• To już piąta taka akcja Fundacji Kapucyńskiej.

• W tygodniach poprzedzających akcję bezdomni w stolarni rzeźbią nowe krzyże, które zostaną następnie ustawione na grobach.

 

Jak poinformowała Foryś, to już piąta taka akcja Fundacji Kapucyńskiej. W tym roku w akcji weźmie udział 18 bezdomnych i kilku wolontariuszy, których prace będzie koordynował kapucyn br. Michał Gawroński.

Dodała, że pomysł akcji narodził się 6 lat temu, kiedy na Cmentarzu Południowym został pochowany jeden z podopiecznych Fundacji Kapucyńskiej, Krzysztof.

"Wtedy pojawiła się myśl, aby zaopiekować się grobami tych, którzy są zupełnie opuszczeni, o których nikt nie pamięta. Na Cmentarzu Południowym jest sektor, gdzie spoczywają szczątki tzw. nieznanych zmarłych - osób, które nie miały rodziny i zostały pochowane na koszt państwa. Ta część cmentarza jest mocno zaniedbana, przy niektórych grobach krzyże leżą na ziemi i gniją, inne ledwo stoją. W sobotę będziemy stawiać nowe krzyże, myć tabliczki z nazwiskami, sprzątać śmieci, grabić teren wokół grobów. Na koniec na każdym grobie zapalimy znicz i zasadzimy chryzantemy" - wyjaśniła Foryś.

Czytaj też: Ogrody pamięci zamiast cmentarza

Poinformowała, że przed wyruszeniem na cmentarz bezdomni będą uczestniczyć we mszy św. i odmówią różaniec w intencji zmarłych. Akcję zakończy koronka do Bożego Miłosierdzia.

"Dla bezdomnych jest to czas szczególnej refleksji. Mówią, że bardzo dobrze czują się z tym, że mogą pomóc, dać coś z siebie. Niektórzy twierdzą, że takich akcji powinno być więcej" - zaznaczyła Foryś. Jak mówiła, akcja daje bezdomnym nadzieję, że kiedy oni umrą, ich grób nie zostanie zupełnie opuszczony. "Mogą liczyć, że przyjaciele z Fundacji Kapucyńskiej postawią na nim krzyż, zapalą znicz i przyniosą kwiaty, a przede wszystkim, że będą się za nich modlić" - powiedziała Foryś.

Dodała, że tydzień temu jeden z podopiecznych fundacji został pochowany w tej właśnie części Cmentarza Południowego. "Ten pogrzeb pozwolił im zobaczyć, że nawet jeśli na ich pogrzeb nie przyjdzie nikt z rodziny - bo osoby bezdomne często nie utrzymują kontaktu z rodzinami - to na pewno przyjdzie ich pożegnać wiele osób z Fundacji Kapucyńskiej. My w fundacji jesteśmy dla siebie jak rodzina, nie zapominamy także o tych, którzy odeszli" - zapewniła Foryś.

Poinformowała, że każdy podopieczny dostaje od fundacji nieśmiertelnik, który w razie nagłej śmierci pozwoli ustalić jego tożsamość i powiadomić kapucynów z ul. Miodowej. Na każdym nieśmiertelniku, oprócz imienia i nazwiska, znajduje się kontakt do fundacji oraz hasło: "Jezu zbaw mnie" - jak podkreślają członkowie Fundacji Kapucyńskiej, to forma przypomnienia o nieśmiertelności, gdzie "nie ma bezdomności, a każdy znajdzie swój własny dom".

W tygodniach poprzedzających akcję bezdomni w stolarni rzeźbią nowe krzyże, które zostaną następnie ustawione na grobach. "W tym roku trzech bezdomnych wykonało już 78 krzyży. Drewno zakupiła Fundacja, a wykonanie umożliwił zaprzyjaźniony z nami zakład stolarski Małgorzaty i Jacka Kwiatek. Dodatkowo pewien ofiarodawca prześle pocztą ok. 17 nowych krzyży" - powiedziała Foryś.

Fundacja Kapucyńska im. bł. Aniceta Koplińskiego powstała w 2010 r. z inicjatywy Braci Mniejszych Kapucynów z Warszawy oraz osób świeckich. Wspiera działalność Braci Mniejszych Kapucynów, którzy od 20 lat prowadzą przyklasztorną jadłodajnię dla ubogich i bezdomnych w Warszawie, przy ulicy Miodowej 13. Przy fundacji działa też Centrum Wsparcia Psychologicznego "Miodowa", które prowadzi warsztaty socjoterapeutyczne dla bezdomnych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE