PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa bezpieczniejsza?

  • wnp.pl (PS)    23 września 2010 - 15:26

W okresie maja i czerwca na telefon straży miejskiej w Warszawie (986) wpłynęło już 551 zgłoszeń o przypadkach wandalizmu w środkach komunikacji miejskiej, a w tym samym okresie ub.r. zaledwie 284.
- To nie jest dowód na wzrost takich zdarzeń, lecz większej społecznej reakcji na nie i efekt pierwszej edycji akcji „Powiadom! Nie Toleruj!” – uważa Konrad Klimczak, z biura prasowego Zakładu Transportu Miejskiego. – Po prostu, więcej osób zgłasza na policję lub do straży miejskiej nietypowe sytuacje.

Liczba przestępstw kryminalnych na terenie Warszawy jest z roku na rok coraz niższa, ocenia Komenda Stołecznej Policji. Z jej danych wynika, że o ile w I półroczu 2008 roku odnotowano 1591 przestępstw, w analogicznym okresie 2009 r. - 1436, to w tym roku tylko 1223 czyny, m.in. 12 bójek i pobić, 29 rozbojów wymuszeń, 1084 kradzieży rzeczy i 5 uszkodzeń ciała.

W całym 2009 roku w środkach komunikacji miejskiej (tramwajach, autobusach, metrze, pociągach), na przystankach, pętlach oraz dworcach policja zanotowała łącznie prawie 3700 przestępstw o charakterze kryminalnym. Przeważały kradzieże (ponad 3 tys.), w tym kradzieże kieszonkowe, a ponadto bójki i pobicia, rozboje, przypadki posługiwania się podrobionymi dokumentami i niszczenia mienia.

Także ze statystyk Straży Miejskiej wynika, że maleje liczba zdarzeń. W ubiegłym roku, od 10 czerwca do 10 lipca, na obszarze objętym komunikacją miejską odnotowano 1862 zgłoszenia różnych przypadków o charakterze chuligańskim lub kryminalnym. W podobnym okresie tego roku, podczas trwania I edycji akcji „Powiadom! Nie Toleruj!”, było ich już tylko 1178.

Od stycznia do końca czerwca strażnicy interweniowali na obszarze objętym komunikacją miejską 12266 razy, zatrzymując na gorącym uczynku dziewięciu sprawców dewastacji mienia, 11 pijanych pasażerów, trzech sprawców pobić i dwie osoby znajdujące się pod wpływem narkotyków.

Właśnie ruszyła kolejna edycja kampanii społecznej pod hasłem „Powiadom! Nie Toleruj!”Jej celem jest ograniczenie aktów wandalizmu w komunikacji miejskiej i podmiejskiej. Organizatorom kampanii zależy na uwrażliwieniu mieszkańców na wszystkie przypadki wandalizmu i chuligaństwa oraz skłonienie do szybkiego informowania służb o wszelkich zaobserwowanych wykroczeniach i przestępstwach.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.