PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa celuje w tytuł

  • Przegląd prasy/Życie Warszawy    10 maja 2010 - 07:50

W staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury zdarza się, że duże miasta robią to od niechcenia, bo wychodzą z założenia, że i tak są już kulturalnymi centrami. W Warszawie jest inaczej. Podchodzi ona do tego bardzo poważnie.
Doradca stołecznego ratusza ds. uzyskania tytułu Europejskiej Stolicy Kultury 2016 Tomo Fleming w wywiadzie dla „Życia Warszawy” mówi, że tylko jedno polskie miasto otrzyma tytuł, ale wszystkie mogą wiele zyskać już na etapie przygotowań. Ma też nadzieję, że zwycięzca będzie współpracować z pozostałymi i dbać o rozwijanie partnerskich projektów.

Jego zdaniem w czasie przygotowań należy się skupić na udoskonaleniu polityki lokalnej i rozszerzać sieć kontaktów w Europie. Trzeba się przyjrzeć temu, co już jest, i zastanowić się, który z festiwali warto rozbudować, wzbogacić na przykład o inne formy sztuki.

Według Fleminga, któremu portugalskie Guimaraes zawdzięcza tytuł Europejskiej Stolicy Kultury 2012, Warszawa musi poradzić sobie ze definiowaniem tego, jaka będzie Europa przyszłości, a także udowodnić, że traktuje kulturę jako element rozwoju gospodarki.

Fleming zapewnia „Życie Warszawy”, że miasto na styku Zachodu i Wschodu ma szansę na tytuł. Podkreślając rolę kultury, może, szczególnie w tej części Europy, przewodzić rozwoju.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.