PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Fotoradary straży miejskiej znowu działają

  • MIW    19 kwietnia 2017 - 12:59
Warszawa: Fotoradary straży miejskiej znowu działają
Marek Konkolewski, dyrektor CANARD GITD podczas briefingu dla mediów. (fot. mat. GITD)

Radary straży miejskiej znów wracają do akcji. Na razie tylko w Warszawie. Od minionego piątku (14.04) na stołecznych ulicach działa 20 z 23 fotoradarów, przejętych od warszawskiego samorządu przez Główny Inspektorat Transportu Drogowego. Pozostałe urządzenia będą wracać sukcesywnie do służby po ukończeniu dodatkowych prac, niezbędnych przed ich ponowną instalacją.
• Po kilkunastu miesiącach przerwy fotoradary należące do warszawskiej straży miejskiej wznowiły działalność.

• 23 urządzenia pracować będą pod szyldem Głównego Inspektoratu Transportu Drogowego.

• Rozmowy w sprawie przekazania Inspekcji fotoradarów z pozostałych jednostek straży miejskich na razie nie przyniosły porozumienia.

Jak informuje GITD ponowne uruchomienie możliwe jest dzięki umowie, zawartej w grudniu 2016 r. pomiędzy Inspekcją, a miastem stołecznym Warszawą. Jeszcze przed formalnym przejęciem urządzeń ich stan techniczny został sprawdzony przez specjalistów z CANARD. Następnie trzeba było przeprowadzić ich integrację z wykorzystywanym przez GITD systemem teleinformatycznym CPD CANARD. Konieczne było wreszcie przeprowadzenie różnych formalności, począwszy od ustalenia nowej organizacji ruchu w miejscach objętych kontrolą i zamontowania znaków D-51, informujących kierowców o prowadzonym pomiarze, a na dostarczeniu do fotoradarów energii elektrycznej skończywszy.

- Sprawne przeprowadzenie wszelkich procedur wymagało współpracy pomiędzy Inspekcją Transportu Drogowego a innymi podmiotami i organami. Udało nam się uruchomić urządzenia w rekordowym czasie. Jak najszybsze przywrócenie nadzoru nad ruchem drogowym w najbardziej newralgicznych miejscach stolicy było naszym absolutnym priorytetem – podkreślił arek Konkolewski – Dyrektor CANARD GITD.

Przypomnijmy, że od 1 stycznia 2016 roku – za sprawą ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy o strażach gminnych – funkcjonariusze straży gminnych stracili możliwość wykorzystywania fotoradarów. Nie pomogły ani protesty samorządowców, ani wniosek złożony przez nich do Trybunału Konstytucyjnego. W tej sytuacji sprawą otwartą stało się dalsze wykorzystanie należących do strażników fotoradarów (z urządzeń tych korzystało ok. 120 jednostek w całym kraju).

Czytaj: Fotoradary: Straż miejska poprawiała sobie nimi statystyki

Czy w ślad za Warszawą także inne samorządy przekażą teraz swoje fotoradary Generalnej Inspekcji Transportu Drogowego? Na razie się na to nie zanosi. Rozmowy w tej sprawie co prawda były prowadzone, ale - jak usłyszeliśmy w GITD - do tej pory nie uzyskała ona „satysfakcjonujących warunków” przekazania jej tych urządzeń (chodzi o ich dostosowanie do systemu CPD CANARD).

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (1)

  • Monik, 2017-04-19 17:28:44

    no taaaak dziś Warszawa, a jutro? Za chwilę te po drodze do Słupska zaczną działać. Oby Yanosik był dobrze poinormowany