PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa i Berlin zacieśniają współpracę

  • GK    9 maja 2013 - 12:17
Warszawa i Berlin zacieśniają współpracę

Nowoczesne technologie to kolejna płaszczyzna, w której Warszawa i Berlin chcą nawiązać bliższą współpracę.
Porozumienie w tej sprawie podpiszą w piątek, 10 maja o godz. 10.00 w Centrum Przedsiębiorczości Smolna (ul. Smolna 4) Gudio Beermann z berlińskiego Senatu oraz Michał Olszewski, zastępca prezydenta Warszawy.

Porozumienie między miastami jest uzupełnieniem porozumienia zawartego między klastrami regionu Mazowsza i Berlina-Brandenburgii, działającymi w branży fotonicznej.

Inicjatywa ma na celu pogłębienie międzynarodowej współpracy partnerskiej, w szczególności w zakresie wdrażania wspólnych projektów, w tym ze środków UE i inicjatyw transferu wiedzy, wymiany dobrych praktyk, wymiany naukowców i przedsiębiorców oraz promocji gospodarczej.

Fotonika, nazywana też optoelektroniką, jest uważana za jedną z branż przyszłości, na bazie której będzie powstawało coraz więcej usług i produktów. Fotonika to lasery, diody LED, wyświetlacze LCD, różnego typu detektory, które znajdują zastosowanie w wielu dziedzinach życia, m. in. w medycynie czy przemyśle HiTech.

Jest to dziedzina perspektywiczna dla działalności małych i średnich przedsiębiorstw, która bazuje na ścisłej współpracy środowiska naukowego, biznesu i administracji szczebla lokalnego i regionalnego.

Łazik Curiosity, skonstruowany przez NASA, badający od kilku miesięcy powierzchnię Marsa wyposażony został w detektory podczerwieni polskiej firmy VIGO System S.A., będącej członkiem Mazowieckiego Klastra Innowacyjnych Technologii Fotonicznych.

Ten przykład pokazuje jak duży potencjał tkwi w Warszawie i regionie mazowieckim.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.