PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa i Zagrzeb już po słowie

  • PAP    23 września 2011 - 16:43
Warszawa i Zagrzeb już po słowie

Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz oraz prezydent Zagrzebia Milan Bandić podpisali w piątek umowę o współpracy. Władze stolic Polski i Chorwacji zobowiązały się m.in. do "wzmocnienie relacji gospodarczych i kulturalnych".
W umowie podpisanej w Warszawie władze obu miast zobligowały się też do: wymiany doświadczeń i współpracy w korzystaniu ze środków i funduszy UE, wymiany wiedzy w zakresie zarządzania transportem publicznym, planowania miasta oraz wzajemnego poznawania kultury, historii i tradycji.

Gronkiewicz-Waltz (zabierz głos/oceń prezydenta) powiedziała w piątek podczas uroczystości podpisywania umowy, że porozumienie jest wyrazem wsparcia przez Warszawę Chorwacji w jej drodze do Unii Europejskiej. - Mamy nadzieję, już niedługo Zagrzeb zostanie kolejną stolicą Unii Europejskiej - podkreśliła.

Z kolei Bandić powiedział, że podpisanie umowy jest zwieńczeniem kilkumiesięcznych rozmów.

- Dziś stawiamy +kropkę nad i+ w przyjaźni między naszymi miastami. Wymiana doświadczeń zdarza się w szczęśliwym momencie, czyli za polskiej prezydencji- podkreślił.

Jak zaznaczył, że współpraca między stolicami nie będzie tylko "martwym podpisem na papierze". - Nasi przedstawiciele odbyli już owocne wizyty w Warszawie w ramach wymiany doświadczeń. W przyszłości planujemy współpracę w zakresie kultury, rozwoju gospodarki, sportu - powiedział prezydent Zagrzebia.

Prezydenci podczas spotkania wymienili prezenty. Hanna Gronkiewicz-Waltz wręczyła Bandiciowi obraz z 1909 roku, który przedstawia panoramę warszawskiego Starego Miasta. Z koli prezydent Zagrzebia podarował jej Złoty Medal Zagrzebia.

W poprzednich latach władze Warszawy podpisały podobne umowy o współpracy m.in. z: Moskwą, Berlinem, Stambułem, Toronto, Tbilisi, Budapesztem, Wiedniem, Kijowem, Saint-Etienne.

Traktat Akcesyjny - który w sposób szczegółowy reguluje przystąpienie danego kraju do UE - ma zostać podpisany z Chorwacją w grudniu, ale kraj ten wejdzie do Unii Europejskiej 1 lipca 2013 r. po zakończeniu procesu ratyfikacji we wszystkich krajach członkowskich UE oraz w Zagrzebiu. W grudniu podczas szczytu UE traktat powinien zostać zatwierdzony i wtedy będzie mogło nastąpić jego oficjalne podpisanie.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.