PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa kontra złodzieje rowerów

  • PAP    29 kwietnia 2010 - 09:52
Warszawa kontra złodzieje rowerów

Stolica wypowiada wojnę złodziejom rowerów. Od czwartku właściciele jednośladów mogą zwrócić się do warszawskiej policji o bezpłatne oznakowanie swoich pojazdów. W ten sposób miasto chce ograniczyć liczbę ich kradzieży.
Jak powiedziała dyrektor biura bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego stołecznego ratusza Ewa Gawor, unikatowy kod będzie nanoszony w trzech miejscach roweru - na ramie, na przednim widelcu i na ramieniu przekładni. Właściciele sprzętu o znacznej wartości będą mogli oznakować swój pojazd także w innych miejscach, np. na sztycach siodełka i kierownicy oraz obręczach kół. Dodatkowo na rowerze pojawią się nalepki informujące o tym, że pojazd został oznakowany.

Do znakowania policjanci będą używać tzw. engrawerów - miasto zakupiło 42 takie urządzenia. Wykorzystywana w nich mikroudarowa technologia pozwala na precyzyjne wygrawerowanie oznaczenia, które powoduje zmiany w strukturze materiału - można je wykryć nawet po zatarciu znaków na powierzchni.

Policja będzie też prowadzić komputerową bazę danych oznakowanych jednośladów. - Dzięki temu po odnalezieniu skradzionego roweru będzie można zidentyfikować jego prawowitego właściciela - powiedziała Gawor.

Aby oznakować rower, zgłaszający się będzie musiał wylegitymować się dowodem jego zakupu oraz dokumentem tożsamości. - Dzięki temu unikniemy sytuacji, w których złodziej chciałby 'zalegalizować' posiadanie roweru, który ukradł - powiedziała Gawor.

Przekazanie urządzeń do grawerowania rowerów zaplanowano na czwartek rano, po południu mają być już w użyciu w komendach rejonowych policji.

W ostatnim czasie rowery w Warszawie nie były znakowane. - Były pewne próby kilka lat temu, ale okazało się, że naniesiony numer można było usunąć. Nie było też bazy danych, a bez niej znakowanie jest całkowicie nieskuteczne - powiedziała Gawor.

Nie wiadomo, jak dużo rowerów w Warszawie jest kradzionych. - Ludzie niezbyt często zgłaszają kradzież rowerów, bo szanse na ich odnalezienie są małe. Mam nadzieję, że ich znakowanie to zmieni - powiedziała Gawor.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.