PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, kwesta na Cmentarzu Powązkowskim: Zebrano 170 tys. zł na renowację zabytków na Starych Powązkach

  • PAP/AT    2 listopada 2016 - 08:37
Warszawa, kwesta na Cmentarzu Powązkowskim: Zebrano 170 tys. zł na renowację zabytków na Starych Powązkach
Zebrane w tym roku środki przeznaczone będą na odnowienie kolejnych powązkowskich zabytków (Fragment cmentarza Powązkowskiego, fot.wikipedia.org/Aw58)

• W trakcie 42. kwesty na rzecz ratowania zabytków na warszawskich Starych Powązkach zebrano 170 tys. złotych – poinformował przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami Marcin Święcicki.
• W tym roku, podczas trwającej trzy dni kweście na rzecz Starych Powązek brało udział około 250 osób ze świata kultury, nauki i życia społecznego
"W tegorocznej kweście powązkowskiej zebraliśmy około 170 tysięcy złotych" - powiedział Marcin Święcicki, przewodniczący Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami im. Jerzego Waldorffa. "To trochę mniej, niż w poprzednich latach, ale trzeba pamiętać, że pogoda nam nie sprzyjała - przez wszystkie trzy dni kwesty, także dzisiaj, padał deszcz. Tym niemniej mam nadzieję, że uda nam się wykonać wszystkie nasze plany na przyszły rok" - dodał.

Jak podkreślił Święcicki, organizatorzy zbiórki nieustannie liczą na ofiarność innych darczyńców - rozmaitych instytucji i fundacji. "Kwesta to mniej więcej trzecia część środków, które udaje nam się zebrać" - przypomniał.

W tym roku, podczas trwającej trzy dni kweście na rzecz Starych Powązek brało udział około 250 osób ze świata kultury, nauki i życia społecznego - w tym m.in. Kazimierz Kaczor, Jarosław Kret, Piotr Skarga, Artur Barciś, Hanna Bakuła, Michał Żebrowski, Jacek Kawalec, Andrzej Rzepliński, Teresa Lipowska, Emilia Krakowska, Olgierd Łukaszewicz i Daniel Olbrychski. Kwestowała także prezydent m. st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz. Obecni byli artyści z zespołu "Mazowsze". Odwiedzający groby bliskich mogli wrzucać datki także do skarbony przed grobem Jerzego Waldorffa w Alei Katakumbowej.

Zdaniem aktorki Mai Komorowskiej, która brała udział w kweście po raz 41., cmentarz na Starych Powązkach to "nasze dobro narodowe, które należy pielęgnować i chronić". "Bycie tutaj to jednak jest obowiązek, o którym mówił Jerzy Waldorff" - powiedziała. "Pamiętam jak na jednym z naszych spotkań powiedział, że jeżeli chcemy budować przyszłość, to musimy pamiętać o grobach. To piękne słowa" - dodała.

Czytaj też: Zmarli samorządowcy: Oni odeszli w mijającym roku

"Pamięć i jej pielęgnowanie jest bardzo ważne, bo pozwala nam rozumieć kim jesteśmy. Jerzy Waldorff wymyślając tę kwestę miał wspaniały pomysł" - podkreśliła Komorowska.

Zebrane w tym roku środki przeznaczone będą na odnowienie kolejnych powązkowskich zabytków. W kolejnych miesiącach zaplanowano prace wokół obiektów w Alei Katakumbowej oraz w sześciu innych miejscach cmentarza.

Aleja Katakumbowa przylega bezpośrednio do północnej, arkadowej ściany katakumb. Przy niej znajduje się 87 zabytków, zbudowanych najczęściej w XIX wieku z piaskowca i marmuru. Największym obiektem jest kaplica rodziny Skiwskich, która wymaga pilnego remontu z powodu pękającej ściany. W ostatnich latach, dzięki kweście, udało się ocalić od zniszczenia pomniki nagrobne w Alei Zasłużonych, a także okazałą neoromańską kaplicę rodziny Leona Epsteina, zbudowaną w końcu XIX wieku.

Prace wokół zabytków Alei Katakumbowej, jak zaznaczył Święcicki w rozmowie z PAP, zajmą jednak kilka lat. "Łączny koszt remontów w obrębie Alei wyceniamy na półtora miliona złotych" - podkreślił.

Zbiórce na rzecz Starych Powązek, jak w poprzednich latach, towarzyszyła akcja Komitetu Ratowania Zabytków na wileńskiej Rossie i na lwowskim Cmentarzu Łyczakowskim. Na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach wolontariusze z kolei zbierali pieniądze na rzecz renowacji mogił powstańczych i miejsc pamięci powstania warszawskiego. Prócz tego kwestowano także na stołecznych cmentarzach żydowskim oraz ewangelicko-augsburskim.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.