PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, Noc Muzeów: Jakie muza, teatry i galerie można zwiedzić? Oto lista

  • PAP/AT    18 maja 2017 - 07:35
Warszawa, Noc Muzeów: Jakie muza, teatry i galerie można zwiedzić? Oto lista
W warszawskiej Nocy Muzeów udział wezmą wszystkie dzielnice miasta, a także okoliczne miejscowości (fot.um.warszawa.pl)

Ponad 200 warszawskich instytucji - muzeów, galerii, teatrów - zgłosiło się do udziału w tegorocznej 14. edycji Nocy Muzeów, proponując 300 wydarzeń kulturalnych.
• W nocy z soboty (20 maja) na niedzielę (21 maja) będzie można bezpłatnie zwiedzić najciekawsze muzea, a także niedostępne zwykle miejsca.

• Do udziału w tegorocznej 14. edycji Nocy Muzeów zgłosiło się ponad 200 stołecznych instytucji - muzeów, galerii, teatrów.

• Instytucje proponują 300 wydarzeń kulturalnych.

W warszawskiej Nocy Muzeów udział wezmą wszystkie dzielnice miasta, a także okoliczne miejscowości: Konstancin-Jeziorna, Mińsk Mazowiecki, Pruszków i Sochaczew. "Noc Muzeów to marka sama w sobie, to gwarancja, że bez względu na pogodę ulice będą pełne radosnych i uśmiechniętych ludzi. To noc, podczas której Warszawa nie tylko nie zasypia, ale budzi się i odsłania jedną z setek swoich twarzy" - podkreśla prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz w "przewodniku" po Nocy Muzeów w stolicy.

Jak poinformowała, do tegorocznej edycji dołączyły po raz pierwszy Galeria Figur Stalowych, Warszawskie Muzeum Tańca i Muzeum Sue Ryder oraz Hala Koszyki, gorąco przyjęta przez warszawiaków. "Specjalnie w tę jedyną noc w Galerii Sztuki Po Prawej Stronie Wisły będzie można zobaczyć wystawę multimedialną, łączącą obraz, światło i muzykę, a Muzeum Sztuki Nowoczesnej w swojej nowej siedzibie Muzeum nad Wisłą zaprezentuje wystawę +Syrena herbem Twym zwodnicza+. Zapraszam państwa również do udziału w grze miejskiej, w której będzie można wykazać się wiedzą o placówkach. Dla najlepszych przygotowaliśmy atrakcyjne nagrody" - zapowiedziała.

W Forcie Mokotów odbywać się będą performance artystów z Chin i Tajwanu, zorganizowane w Warsaw Institute for Modern and Contemporary Asian Art. W Forcie Wino zaplanowano wystawę obrazów i grafik Andrzeja Bertrandta, a także koncert jazzowy. Warszawiacy będą mieli okazję zwiedzić również wystawę "Relacja Warszawa-Zakopane" w Królikarni, Muzeum Rzeźby im. Xawerego Dunikowskiego.

W Nocy Muzeów udział weźmie także Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, które uczci 25. rocznicę utworzenia Państwowej Straży Pożarnej. Na parkingu przy ul. Batorego 5 zaprezentowane zostaną wozy bojowe i nowoczesny sprzęt strażacki.

W Muzeum Sue Ryder czynna będzie wystawa na temat losów Polaków, którzy w czasie II wojny światowej znaleźli się przymusowo na terenie Niemiec. Będzie można zapoznać się z unikatowymi zdjęciami i wspomnieniami z tego okresu. Przewidziano także projekcję filmów dokumentalnych. Atrakcją dla uczestników 14. Nocy Muzeów będzie także Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL - zwiedzający zobaczą np. podziemny korytarz, łączący X Pawilon z budynkiem, nazywanym Pałacem Cudów, w którym przesłuchiwano więźniów. Otwarta zostanie także cela rotmistrza Witolda Pileckiego.

Jedną z największych atrakcji nocnego zwiedzania na Ochocie będzie - jak co roku - Zespół Stacji Filtrów Williama Lindleya: zwiedzanie wieży ciśnień, Muzeum Wodociągów i Kanalizacji w budynku XIX-wiecznej pompowni, komory filtru powolnego z 1885 r. Będzie można także napić się "kranówki", bezpośrednio po uzdatnieniu. Na Placu Narutowicza natomiast otwarta zostanie wystawa zabytkowego taboru, a w tramwajach przygotowane zostaną m.in. quizy czy program śpiewania warszawskich piosenek z akompaniamentem pianisty. Uruchomiona zostanie także specjalna linia "M", której zabytkowe tramwaje wozić będą gości po mieście.

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.