PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Nocna próba defilady przed świętem Wojska Polskiego

  • PAP/KDS    12 sierpnia 2017 - 07:11
Warszawa: Nocna próba defilady przed świętem Wojska Polskiego
Widzowie będą mogli obejrzeć amerykańskie kołowe transportery Stryker, wozy Jackal i Panther armii brytyjskiej (fotm mswia.gov.pl)

Ponad 1500 żołnierzy, ponad 200 pojazdów - od motocykli po czołgi i samobieżne armatohaubice, pokazy lotnicze czy prezentacja wojsk sojuszników - tak w skrócie będą wyglądały 15 sierpnia obchody święta Wojska Polskiego. Nocną próbę defilad żołnierze mają już za sobą. Chętnych do oglądania nie brakowało.
• Święto Wojska Polskiego odbędzie się 15 sierpnia. -  To jedna z niewielu okazji, gdy wojsko może wyjść i się zaprezentować - podkreślają żołnierze. 

• Tradycyjnie już zorganizowali nocną próbę generalną. Przemarsz wojska ulicami Warszawy przyciągnął tłumy mieszkańców. 

• Tegoroczna defilada będzie wyjątkowa. Weźmie w niej udział o ok. 50 kolumn więcej niż przed rokiem. 

"Na co dzień nas nie widać, ćwiczymy, jesteśmy w garnizonach. Święto Wojska Polskiego to jedna z niewielu okazji, gdy wojsko może wyjść i się zaprezentować. Tego dnia chcemy pokazać jaki mamy sprzęt, jak jesteśmy wyszkoleni, jak pięknie się prezentujemy" - powiedziała ppłk Joanna Klejszmit z Dowództwa Garnizonu Warszawa.

Choć próba - dwukrotny przemarsz i przejazd trasą, przy której zostanie ustawiona trybuna honorowa - rozpoczęła się po północy, widzów nie brakowało. "Fakt, że nocą przychodzą mieszkańcy, by oglądać próbę, to dla nas ogromne wsparcie. Bardzo to lubimy, bo wtedy widzimy, że to wszystko ma sens" - dodała ppłk Klejszmit.

"Większość jednostek w kraju wystawia pododdziały piesze, oprócz tego będą szły poczty sztandarowe, przemaszerują pododdziały w uczelni wojskowych i klasy mundurowe, członkowie organizacji proobronnych. Po raz pierwszy w defiladzie weźmie udział pododdział Wojsk Obrony terytorialnej" - powiedziała Klejszmit

Jak co roku w defiladzie przemaszerują sojusznicy. W tym roku będą wśród nich żołnierze pododdziałów przysłanych przez NATO dla wzmocnienia wschodniej flanki. Przemaszerują m. in. Amerykanie, Kanadyjczycy, Brytyjczycy i Rumuni, poczty sztandarowe wystawiło kilkanaście państw sojuszniczych i partnerskich, w tym Chorwacja, Hiszpania, Niemcy i Ukraina.

Nocna próba była okazją, by pracować nad utrzymaniem tempa i właściwych odległości między maszerującymi kolumnami i pojazdami. Będzie ich w tym roku ponad 200 - o ok. 50 więcej niż przed rokiem.

Paradę rozpoczną lekkie pojazdy - motocykle i samochody żandarmerii, pojazdy jednostek specjalnych, samochody terenowe i wozy opancerzone, później przejedzie ciężki sprzęt, w tym pojazdy minowania, czołgi i samobieżna artyleria kołowa i gąsienicowa.

"Godny uwagi jest samobieżny moździerz Rak na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Rosomak, który wystąpi w kompanijnym module ogniowym. To debiut tego wozu na defiladzie, pojazdy zostały przekazane 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej w ostatnich tygodniach" - zaznaczył oficer prasowy Dowództwa generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych kpt. Krzysztof Płatek.

"Oprócz tego zobaczymy armatohaubice Krab w pełnym module ogniowym. W zeszłym roku były pojedyncze egzemplarze, tym razem będą armatohaubice, wozy dowodzenia i wsparcia" - zwrócił uwagę Płatek.

Tak jak w zeszłym roku przejadą czołgi Leopard 2A4 i 2A5, PT-91 Twardy, wozy zabezpieczenia technicznego, Rosomaki - także w wersji medycznej, wyrzutnie rakiet WR-40 Langusta; przedefilują też samobieżne wyrzutnie Morskiej Jednostki Rakietowej i przeciwlotnicze zestawy Osa.

Widzowie będą mogli obejrzeć amerykańskie kołowe transportery Stryker, wozy Jackal i Panther armii brytyjskiej. Siły zbrojne Rumunii zaprezentują działo przeciwlotnicze Oerlikon holowane za ciężarówką.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.