PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa obchodziła Dzień Pamięci Starówki

  • PAP    13 sierpnia 2012 - 20:44
Warszawa obchodziła Dzień Pamięci Starówki

Zapaleniem zniczy przy znajdującym się na Starym Mieście głazie upamiętniającym wybuch czołgu-pułapki podczas Powstania Warszawskiego uczczono w poniedziałek Dzień Pamięci Starówki.
Dzień Pamięci Starówki jest częścią obchodów rocznicy Powstania Warszawskiego na terenie Śródmieścia. Święto zostało ustanowione dla upamiętnienia wybuchu niemieckiego czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, w którym 13 sierpnia 1944 roku zginęło ok. 500 osób – zarówno powstańców, jak i osób cywilnych. Od 1992 roku 13 sierpnia obchodzony jest Dzień Pamięci Starówki.

Uroczystości rozpoczęły się już wczesnym popołudniem. Kwiaty i znicze złożono na pl. Zamkowym oraz przy ul. Rycerskiej (róg Wąskiego Dunaju), Międzymurze, Podwale i Kilińskiego, w dwóch punktach przy ul. Długiej, przy ul. Świętojerskiej, Przyrynek (róg Kościelnej) i Sanguszki. Następnie odbyła się msza św. w archikatedrze św. Jana.

Główne uroczystości miały miejsce przed głazem upamiętniającym ofiary wybuchu czołgu-pułapki na ul. Kilińskiego, gdzie wystawiono posterunek wojskowy, a wartę honorową zaciągnęły poczty sztandarowe organizacji kombatanckich i harcerskich. Uroczystość rozpoczął hymn państwowy. Później głos zabrał burmistrz dzielnicy Śródmieście Wojciech Bartelski.

„Kolejny raz spotykamy się w tym wyjątkowym dniu, żeby wspomnieć jedną z największych masakr powstańczych – wybuch czołgu-pułapki. Stało się już naszą lokalną śródmiejska tradycją, że co roku bez względu na pogodę spotykamy się, by oddać hołd tym, którzy zginęli za wolność naszego miasta i naszego państwa. I tym, którzy umierali po to, abyśmy mogli dziś odegrać polski hymn i aby na maszcie łopotała biało-czerwona flaga” – mówił burmistrz.

Przewodniczący Stowarzyszenia Mieszkańców Warszawskiego Starego i Nowego Miasta Krzysztof Górski podkreślił, że uroczystością tą zebrani pragną oddać hołd poległym powstańcom i mieszkańcom, którzy walczyli na Starym i Nowym Mieście.

<!-- pagebreak //-->

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.