PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa pamięta o Ignacym Paderewskim

  • PAP/JL    29 czerwca 2016 - 08:06
Warszawa pamięta o Ignacym Paderewskim
Warszawa maratonem muzycznym uczci 75. rocznicę śmierci Ignacego Jana Paderewskiego. Fot. Pixabay.com

Recitale, pokazy filmów i maraton muzyczny: występy uczniów i studentów warszawskich szkół muzycznych – tak w Warszawie obchodzona będzie 75. rocznica śmierci Ignacego Jana Paderewskiego.
Impreza odbędzie się 29 czerwca w środę na deptaku przed Galerią Kordegarda.

Obchody 75. rocznicy śmierci Paderewskiego, polskiego kompozytora, pianisty i polityka, rozpoczną się od recitalu fortepianowego w wykonaniu Macieja Grzybowskiego. Pianista wykona m.in. „Melodię H-dur” oraz „Mazurek e-moll”.

Następie na Krakowskim Przedmieściu, na deptaku przed Galerią Kordegarda, rozpocznie się maraton muzyczny, w trakcie którego dla warszawskiej widowni zagra kilkunastu pianistów: uczniów warszawskich muzycznych szkół średnich, a także studentów oraz absolwentów Uniwersytetu Muzycznego im. Fryderyka Chopina w Warszawie.

Publiczność wysłucha także recitalu Pawła Kowalskiego, który wykona m.in. „Nokturn B-dur” oraz „Koncert fortepianowy a-moll”. Między kolejnymi występami organizatorzy imprezy – Narodowe Centrum Kultury oraz Boston Steinway and Sons – zaplanowali pokazy krótkich filmów dokumentalnych, prezentujących postać Ignacego Jana Paderewskiego.

Ignacy Jan Paderewski urodził się 6 listopada 1860 r. w Kuryłówce na Podolu. Studiował w Instytucie Muzycznym w Warszawie, w Berlinie oraz w Wiedniu. Występował prawie we wszystkich krajach Europy i obu Ameryk, a także w Afryce i Australii. Uważany był za jednego z największych pianistów swojej epoki.

W czasie I wojny światowej, wykorzystując liczne znajomości w świecie polityki, wspierał dążenia Polski do odzyskania niepodległości. Pełnił funkcję premiera i ministra spraw zagranicznych. W Paryżu wraz z Romanem Dmowskim podpisał traktat wersalski. Z funkcji premiera ustąpił 9 grudnia 1919 r. W styczniu 1920 r. wyjechał do Szwajcarii.

W czasie II wojny światowej znów szukał pomocy dla Polski m.in. w Stanach Zjednoczonych. Zmarł 29 czerwca 1941 r. w Nowym Jorku. Pochowano go na cmentarzu wojskowym Arlington w Waszyngtonie. W 1992 r. jego prochy zostały sprowadzone do Polski i złożone w archikatedrze św. Jana w Warszawie.

Jego domeną była działalność koncertowa. Większość jego utworów to kompozycje fortepianowe. W swojej muzyce stosował rytmikę melodykę polskich tańców ludowych, wykorzystywał techniki wariacyjną oraz polifonizacji. Stworzył jedną operę – „Manru” do libretta Alfreda Nossiga na podstawie „Chaty za wsią” Józefa Ignacego Kraszewskiego.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.