PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Podpisano list intencyjny ws. utworzenia Muzeum w Treblince

  • PAP/JS    21 lipca 2017 - 20:36
Warszawa: Podpisano list intencyjny ws. utworzenia Muzeum w Treblince
Podpisanie listu intencyjnego (Fot. Danuta Maltoch/MKiDN)

W piątek (21 lutego) podpisano list intencyjny pomiędzy MKiDN a Samorządem Województwa Mazowieckiego, dotyczący utworzenia instytucji kultury "Muzeum – miejsce pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince"; ma to nastąpić do 28 lutego 2018 r.
"Treblinka jest jednym z najważniejszych miejsc pamięci i wymaga wsparcia bezpośredniego także z budżetu centralnego. (...) Dzięki temu instytucja może realizować nowe programy, może łatwiej swoją ofertę muzealną i ofertę upamiętniania przedstawiać i realizować. Także ma - będąc instytucją współprowadzoną - łatwiejszy dostęp do innego wsparcia z budżetu centralnego" - powiedział minister kultury Piotr Gliński.

Wiceminister kultury Jarosław Sellin zaznaczył, że akt podpisania listu intencyjnego "wieńczy pewien etap wspólnych z województwem mazowieckim starań i otwiera kolejny rozdział, którego celem jest powołanie do życia nowej placówki muzealnej".

"Myślę, że ten list intencyjny, który podpisaliśmy dzisiaj doprowadzi nas do tego, że od początku 2018 r., będzie już nowa instytucja, współprowadzona przez ministra kultury i marszałka woj. mazowieckiego, z nowymi perspektywami i nowymi szansami na działanie" - podkreślił Sellin.

Na mocy listu intencyjnego samorząd województwa mazowieckiego deklaruje wolę podziału Muzeum Regionalnego w Siedlcach i wydzielenia z jego struktury dotychczasowego oddziału - Muzeum Walki i Męczeństwa w Treblince i utworzenia samodzielnej instytucji kultury pod nazwą "Muzeum - miejsce pamięci po niemieckim obozie zagłady i obozie pracy w Treblince".

Obie strony, ministerstwo oraz samorząd, deklarują również wolę zawarcia umowy na prowadzenie muzeum jako wspólnej instytucji kultury obowiązującej od dnia wpisania placówki do rejestru instytucji kultury, dla których organizatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. Ma to nastąpić nie później niż do 28 lutego 2018 r.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.