PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa przygotowała ofertę kulturalną dla uczestników ŚDM

  • PAP    19 lutego 2016 - 19:33
Warszawa przygotowała ofertę kulturalną dla uczestników ŚDM
Miasto przygotuje między innymi duży trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego pt. "Nadzieja i Miłość", który zaplanowany jest na 21 lipca. (fot. facebook.com/swiatowydzienmlodziezy)

Warszawa przygotowuje dla uczestników Światowych Dni Młodzieży, którzy najpierw odwiedzą stolicę wiele atrakcji. Wśród nich jest np. koncert na pl. Piłsudskiego, specjalna strefa na Krakowskim Przedmieściu, wystawa poświęcona Janowi Pawłowi II.
- Chcemy, żeby Warszawa i Polska podczas ŚDM były zapamiętane przez młodych gości jako miejsca pełne życzliwości i uśmiechu, które później będą polecać rodzinie i znajomym - powiedziała w piątek (19 lutego) na konferencji prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jak mówiła, między 20 i 25 lipca, Warszawa będzie gościć kilkadziesiąt tysięcy młodych ludzi z całego świata podczas tzw. Dni w Diecezjach. Poprzedzają one główne wydarzenia Światowych Dni Młodzieży w Krakowie (26-31 lipca).

Prezydent stolicy dodała, że Dni w Diecezjach będą okazją do poznania polskiej kultury, tradycji i przysłowiowej gościnności. Zapowiedziała, że goście będą mogli bezpłatnie poruszać się komunikacją miejską, a także odwiedzać stołeczne muzea. Będą mieli także okazję zobaczyć multimedialny pokaz fontann na Podzamczu czy panoramę Warszawy z 30. piętra Pałacu Kultury i Nauki.

Dla gości, którzy przyjadą do stolicy, zostanie przygotowana strefa Światowych Dni Młodzieży na skwerze Hoovera przy Krakowskim Przedmieściu, będzie ona współtworzona przez instytucje miejskie i organizacje pozarządowe.

- Strefa będzie podzielona na kilka obszarów, będzie tam można obejrzeć filmy, wypocząć, wziąć udział w spotkaniach z ciekawymi ludźmi, dyskusjach, nawet zajęciach sportowych - powiedziała prezydent stolicy.

Norbert Szczepański, dyrektor Centrum Myśli Jana Pawła II, które jest współorganizatorem ŚDM w Archidiecezji Warszawskiej, poinformował, że przy Krakowskim Przedmieściu będą: strefa kultury, strefa wydarzeń lokalnych i strefa aktywności, m.in. wspieranie dzieł charytatywnych. Informacji w strefie ŚDM będzie udzielało ok. 200 wolontariuszy.

Miasto przygotuje również duży trzyczęściowy koncert na pl. Piłsudskiego pt. "Nadzieja i Miłość", który zaplanowany jest na 21 lipca. Jak powiedział dyrektor Stołecznej Estrady Andrzej Matusiak, według szacunków w koncercie może wziął udział 50-70 tys. osób (łącznie goście z zagranicy i mieszkańcy Warszawy).

Koncert będzie składał się z trzech części. W pierwszej zagra brazylijski zespół "Wspólnota Shalom" z udziałem muzyków z innych krajów oraz warszawski zespół "Wiarygodni". Artyści przygotują blok pieśni chwalebnych w lekkiej formie. Później na scenie pojawi się orkiestra symfoniczna, chóry i młodzi soliści warszawscy. Repertuar przygotuje Piotr Rubik, będą to zarówno stare, jak i zupełnie nowe utwory. W trzeciej części koncertu uczestnicy wysłuchają najbardziej znanych utworów o stolicy, np. "Sen o Warszawie" czy "Warszawo ma".

W trakcie koncertu na ekranach multimedialnych będą przedstawiane historia i współczesność Warszawy.

Centrum Myśli Jana Pawła II przygotuje we współpracy z Muzeum Historii Polski wystawę "Jan Paweł II -fundamenty". Ponadto w Warszawie pojawią się dwujęzyczne plansze, w miejscach, które podczas swoich pielgrzymek odwiedził Jan Paweł II.

Miasto rozpoczyna także rekrutację wolontariuszy, którzy mają pomagać gościom, m.in. w poruszaniu się po stolicy. - Wolontariusze będą na lotnisku, na dworcach, w okolicach ważniejszych węzłów komunikacyjnych i szlaków turystycznych stolicy - zapewniła Gronkiewicz-Waltz.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.