PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa szykuje się na 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Przypomina jak pomaga powstańcom

  • PAP/KDS    27 lipca 2017 - 15:08
Warszawa szykuje się na 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Przypomina jak pomaga powstańcom
W 2017 r. stałym wsparciem objętych zostało 110 kombatantów, w tym ponad 40 uczestników powstania warszawskiego (fot. um.warszawa.pl/ R.Motyl)

Warszawa przygotowuje się do obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przy tej okazji Ratusz przypominał, że miasto od lat opiekuje się powstańcami. M.in. z myślą o nich uruchomiane zostały programy zdrowotne czy pomoc społeczna.
• Jak poinformowali przedstawiciele Ratusza podczas czwartkowej (27 lipca) konferencji prasowej, poświęconej obchodom 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, wspomaganie kombatantów powstańczego zrywu 1944 r. się m.in. poprzez program opieki zdrowotnej.

• Program ten realizowany jest od 2005 r. i skierowany jest do osób posiadających uprawnienia kombatanckie, zamieszkałych na terenie m. st. Warszawy.

• Skorzystać mogą z niego również osoby, które posiadają udokumentowany status powstańca bez względu na miejsce zamieszkania (status powstańca warszawskiego potwierdzany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego).

Celem programu jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia kombatantów. Zapewnia im dostęp do lekarza internisty oraz specjalistów, a ponadto do badań diagnostycznych oraz badań laboratoryjnych bez konieczności zapisania się do poradni specjalistycznych. Realizatorami są Szpital Praski p. w. Przemienienia Pańskiego oraz Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Jak przypomniano, w 2017 r. podpisano 3-letnie umowy na realizację programu w latach 2017-19. Środki na realizację przekazywane są w formie dotacji dla podmiotów leczniczych; na ten okres przeznaczono ponad 2,6 mln zł.

Zaznaczono, że w 2016 r. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła konkurs ofert na realizacje zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz kombatantów i osób represjonowanych na lata 2016-19. Jednym z konkursowych zadań był rozwój oferty edukacyjnej i kulturalnej, skierowanej do seniorów. Przekazane zostało ponad 290 tys. zł. dla siedmiu organizacji, zrzeszających kombatantów i osoby represjonowane.

W maju 2016 r. prezydent Warszawy ogłosiła konkurs ofert na realizację zadania z zakresu "działalności na rzecz kombatantów w zakresie utrzymania samodzielności ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy biorących udział w powstaniu warszawskim" na lata 2016-18. Składane oferty obejmowały dotarcie do żołnierzy powstania, oraz innych kombatantów, mieszkających na terenie Warszawy, potrzebujących szeroko rozumianej pomocy; wsparcie kombatantów i organizowanie działań sprzyjających podtrzymywaniu i nawiązywaniu relacji społecznych, w tym międzypokoleniowych - towarzyszeniu osobom starszym w różnych sytuacjach życiowych. W ramach konkursu pięć organizacji otrzymało ponad 1,2 mln zł.

W 2017 r. stałym wsparciem objętych zostało 110 kombatantów, w tym ponad 40 uczestników powstania warszawskiego. Łącznie w tym roku na działania na rzecz kombatantów przeznaczono do tej pory ponad 805 tys. zł. W 2017 r. w 11 stołecznych domach pomocy społecznej mieszka 69 kombatantów, w tym 19 powstańców - poinformowano.

Do działań, podejmowanych przez stołeczny Ratusz należy także opieka nad miejscami pamięci, remonty i konserwacja pomników, m.in. pomnika Powstania Warszawskiego przy pl. Krasińskich, pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, tablic, monolitów "Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny", a także odnawianie Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Miasto organizuje również kolejne rocznice wybuchu powstania oraz wydarzenia kulturalne, związane z uroczystościami, współfinansuje także Muzeum Powstania Warszawskiego (w 2017 r. przekazało ponad 9,7 mln zł.)

Wśród dodatkowych inicjatyw, organizowanych dla uczczenia okrągłych rocznic powstania, wyróżniono m.in. organizację przejazdów i pobyt z wyżywieniem powstańców i ich opiekunów (w 2014 r. przekazano ok. 2 mln zł. A także przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia "63 działania na 63 powstania", polegającego na dotowaniu realizacji zgłoszonych przez mieszkańców inicjatyw lokalnych, mających na celu pobudzenie do aktywności społecznej w kontekście obchodów 63 dni powstania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.