PARTNER PORTALU
 • BGK

Warszawa szykuje się na 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Przypomina jak pomaga powstańcom

 • PAP/KDS    27 lipca 2017 - 15:08
Warszawa szykuje się na 73. rocznicę Powstania Warszawskiego. Przypomina jak pomaga powstańcom
W 2017 r. stałym wsparciem objętych zostało 110 kombatantów, w tym ponad 40 uczestników powstania warszawskiego (fot. um.warszawa.pl/ R.Motyl)

Warszawa przygotowuje się do obchodów 73. rocznicy Powstania Warszawskiego. Przy tej okazji Ratusz przypominał, że miasto od lat opiekuje się powstańcami. M.in. z myślą o nich uruchomiane zostały programy zdrowotne czy pomoc społeczna.
• Jak poinformowali przedstawiciele Ratusza podczas czwartkowej (27 lipca) konferencji prasowej, poświęconej obchodom 73. rocznicy wybuchu powstania warszawskiego, wspomaganie kombatantów powstańczego zrywu 1944 r. się m.in. poprzez program opieki zdrowotnej.

• Program ten realizowany jest od 2005 r. i skierowany jest do osób posiadających uprawnienia kombatanckie, zamieszkałych na terenie m. st. Warszawy.

• Skorzystać mogą z niego również osoby, które posiadają udokumentowany status powstańca bez względu na miejsce zamieszkania (status powstańca warszawskiego potwierdzany jest w Muzeum Powstania Warszawskiego).

Celem programu jest poprawa stanu zdrowia i jakości życia kombatantów. Zapewnia im dostęp do lekarza internisty oraz specjalistów, a ponadto do badań diagnostycznych oraz badań laboratoryjnych bez konieczności zapisania się do poradni specjalistycznych. Realizatorami są Szpital Praski p. w. Przemienienia Pańskiego oraz Samodzielny Zespół Publicznych Zakładów Lecznictwa Otwartego Warszawa-Mokotów. Jak przypomniano, w 2017 r. podpisano 3-letnie umowy na realizację programu w latach 2017-19. Środki na realizację przekazywane są w formie dotacji dla podmiotów leczniczych; na ten okres przeznaczono ponad 2,6 mln zł.

Zaznaczono, że w 2016 r. prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz ogłosiła konkurs ofert na realizacje zadań publicznych z zakresu działalności na rzecz osób w wieku emerytalnym oraz kombatantów i osób represjonowanych na lata 2016-19. Jednym z konkursowych zadań był rozwój oferty edukacyjnej i kulturalnej, skierowanej do seniorów. Przekazane zostało ponad 290 tys. zł. dla siedmiu organizacji, zrzeszających kombatantów i osoby represjonowane.

W maju 2016 r. prezydent Warszawy ogłosiła konkurs ofert na realizację zadania z zakresu "działalności na rzecz kombatantów w zakresie utrzymania samodzielności ze szczególnym uwzględnieniem żołnierzy biorących udział w powstaniu warszawskim" na lata 2016-18. Składane oferty obejmowały dotarcie do żołnierzy powstania, oraz innych kombatantów, mieszkających na terenie Warszawy, potrzebujących szeroko rozumianej pomocy; wsparcie kombatantów i organizowanie działań sprzyjających podtrzymywaniu i nawiązywaniu relacji społecznych, w tym międzypokoleniowych - towarzyszeniu osobom starszym w różnych sytuacjach życiowych. W ramach konkursu pięć organizacji otrzymało ponad 1,2 mln zł.

W 2017 r. stałym wsparciem objętych zostało 110 kombatantów, w tym ponad 40 uczestników powstania warszawskiego. Łącznie w tym roku na działania na rzecz kombatantów przeznaczono do tej pory ponad 805 tys. zł. W 2017 r. w 11 stołecznych domach pomocy społecznej mieszka 69 kombatantów, w tym 19 powstańców - poinformowano.

Do działań, podejmowanych przez stołeczny Ratusz należy także opieka nad miejscami pamięci, remonty i konserwacja pomników, m.in. pomnika Powstania Warszawskiego przy pl. Krasińskich, pomnika Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej przy ul. Wiejskiej, tablic, monolitów "Miejsce uświęcone krwią Polaków poległych za wolność Ojczyzny", a także odnawianie Cmentarza Powstańców Warszawy na Woli. Miasto organizuje również kolejne rocznice wybuchu powstania oraz wydarzenia kulturalne, związane z uroczystościami, współfinansuje także Muzeum Powstania Warszawskiego (w 2017 r. przekazało ponad 9,7 mln zł.)

Wśród dodatkowych inicjatyw, organizowanych dla uczczenia okrągłych rocznic powstania, wyróżniono m.in. organizację przejazdów i pobyt z wyżywieniem powstańców i ich opiekunów (w 2014 r. przekazano ok. 2 mln zł. A także przygotowanie i realizacja przedsięwzięcia "63 działania na 63 powstania", polegającego na dotowaniu realizacji zgłoszonych przez mieszkańców inicjatyw lokalnych, mających na celu pobudzenie do aktywności społecznej w kontekście obchodów 63 dni powstania.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
 • 10.

  JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

 • Nie możemy się doczekać! 👌 @BIPolska @EECKatowice @AirVeinPoland @CerviRobotics twitter.com/MichWasowski/s…
  @EECKatowice - (RT) @Pentacomp_SI
 • Nie obawiam się o źródła finansowania inwestycji - mówi w rozmowie z portalem @wnppl Paweł Borys, prezes @Grupa_PFR pytany o to, czy mniejsze wpływy z przyszłego budżetu Unii Europejskiego będą stanowiły dla nas duży problem. Jakie ma argumenty? #EKG2018 #EEC2018 @EECKatowice https://t.co/Ar46rCsVku
  @EECKatowice - (RT) @ElzbieciakTomek
 • Czy #biotechnologia w Polsce ma szansę stać się ważnym elementem innowacyjnej gospodarki? Na to pytanie odpowiadali podczas @EECKatowice m.in. liderzy przemysłu farmaceutycznego i eksperci. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia bit.ly/2s3floz https://t.co/hd2DqreGPl
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • Joseph BenAmram, prezes MSD w regionie EURAM na @EECKatowice: rozwój biotechnologii wymaga partnerstwa między rządem, firmami krajowymi i międzynarodowymi oraz ośrodkami badawczymi. #EEC2018 #EKG2018 @rynekzdrowia rynekzdrowia.pl/Farmacja/Biote… https://t.co/4jWpURT8yi
  @EECKatowice - (RT) @wojciech_kuta
 • MT @PwCCEE: twitter.com/PwCCEE/status/… The 10th @EECKatowice, the largest economic event in #CEE with 150 insp...
  @EECKatowice - (RT) @amitabhrjha
 • Kto może w unijnych negocjacjach nad budżetem czuć się wygranym? Jak to możliwe, że mamy więcej, ale mniej? W "Rządowej ławie" na pytania @adam_sierak odpowiada Jerzy @JerzyKwiecinski z @MIR_GOV_PL. Serdecznie polecamy całą rozmowę 👉👉👉 bit.ly/2rZ21k6 https://t.co/yQNOLL2YP2
  @EECKatowice - (RT) @wnppl
 • EKG 2018 w Katowicach. Kongres pełen wyzwań @se_pl @EECKatowice superbiz.se.pl/wiadomosci-biz…
  @EECKatowice - (RT) @SuperbizPL
 • We are pleased that once again our Warsaw team could be part of @EECKatowice. This year we supported two of our amazing clients @INGBankSlaski and @_PKEE_ in setting up the exhibition, filming, tweeting, taking pictures, and of course a lot of networking and fun. #work #Katowice https://t.co/9zvLpCf52O
  @EECKatowice - (RT) @AvenewMedia
 • Polecamy Waszej uwadze transmisje z wybranych sesji #EKG2018. Zapraszamy na YouTube: EEC Poland - bit.ly/2wRSK2O Grupa PTWP - bit.ly/2GjlEsf #EEC2018
  @EECKatowice
 • Jako partnerzy @EECKatowice mieliśmy okazję przeprowadzić panel dyskusyjny o roli młodych w kształtowaniu Europy. Dziękujemy @pherstowski, PROM, MAY, Zwolnieni z Teorii, @ELSAPoland, @aegeewarszawa i @tomanek_robert, rektorowi @UE_Katowice! #EEC2018 #YouthLeadership #YouthVoice https://t.co/57GpHAhcCa
  @EECKatowice - (RT) @AIESECPoland
Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.