PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa, wydarzenia kulturalne: Teatr czy muzeum? Poznaj preferencje kulturalne warszawiaków

  • aw    26 stycznia 2017 - 11:54
Warszawa, wydarzenia kulturalne: Teatr czy muzeum? Poznaj preferencje kulturalne warszawiaków
Spośród różnych form uczestnictwa w kulturze w stolicy publiczność warszawskich instytucji kultury najczęściej wybiera teatr (fot.pixabay)

• Spośród różnych form uczestnictwa w kulturze w stolicy publiczność warszawskich instytucji kultury najczęściej wybiera teatr. O ile ma na to pieniądze.
• To jednej z wniosków badania publiczności 30 stołecznych instytucji kultury.
• Badania objęły m.in. kwestie uczestnictwa, źródeł informacji o wydarzeniach kulturalnych oraz stopnia zadowolenia z poszczególnych instytucji kultury.
Celem badania było przede wszystkim stworzenie charakterystyki gości instytucji kultury zlokalizowanych w Warszawie, poznanie ich zwyczajów i opinii związanych z uczestnictwem w kulturze oraz uzyskanie informacji o motywacjach do udziału w wydarzeniach.

- Sama koncepcja badania została wypracowana w wyniku cyklu warsztatów z udziałem przedstawicieli badanych instytucji co pozwoliło stworzyć projekt wręcz szyty na miarę zgłaszanych potrzeb - mówi Robert Zydel, dyrektor Biura Marketingu Miasta.

- Wyniki badania posłużą nam do realizacji założeń Programu Rozwoju Kultury do roku 2020, którego priorytetem jest zwiększanie uczestnictwa w kulturze mieszkańców stolicy. Zaś dla samych instytucji są cennym zbiorem informacji o publiczności, pozwolą lepiej dopasować repertuar, działania promocyjne i będą podstawą prac nad ich strategią rozwoju – tłumaczy Tomasz Thun-Janowski, dyrektor stołecznego Biura Kultury.

Główne wnioski z przeprowadzonego badania

Jak wynika z badania, warszawskie instytucje kulturalne cieszą się bardzo dobrą opinią pod względem infrastruktury wśród uczestników wydarzeń w nich się odbywających.

W przypadku większości ocenianych aspektów, ponad dwie trzecie respondentów przyznawało 8, 9 lub 10 punktów na skali 10-cio stopniowej. W kwestii oceny wrażeń wyniesionych z wydarzenia kulturalnego, w którym respondenci brali udział większość zebranych ocen jest bardzo pozytywna. Niemal wszystkie aspekty brane pod uwagę otrzymały noty 8, 9 lub 10 na skali 10-punktowej.

Odwiedzający warszawskie instytucje kultury zdecydowanie najchętniej spędzają czas wolny na spotkaniach ze znajomymi oraz z rodziną w domach (64%). Udział w wydarzeniach kulturalnych jako widz/słuchacz, jako najchętniej wybieraną formę spędzania czasu wolnego, wskazuje co czwarty respondent (26%). 13% odwiedzających warszawskie instytucje kulturalne w czasie wolnym najchętniej zajmuje się własną twórczością artystyczną lub rzemiosłem.

Najczęstszą motywacją (11%) do udziału w wydarzeniu kulturalnym wśród badanej populacji jest chęć spędzenia czasu z bliskimi (z rodziną, z przyjaciółmi, randka). Jako powód udziału w wydarzeniu, na drugim miejscu (10%), wymieniano zainteresowanie daną tematyką (np. II Wojną Światową czy zwierzętami lub malarstwem).

Warszawiacy lubią teatr

W ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie na spektaklu teatralnym w Warszawie było 65% respondentów. Poza Warszawą badani najczęściej odwiedzają muzea i wystawy (31%) lub biorą udział w koncertach (28%). Nieco ponad 2/3 badanych (65%) w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie było na spektaklu teatralnym w Warszawie.

Największą popularnością cieszyły się Teatr Narodowy i Teatr Muzyczny Roma (po 17%). Blisko 2/3 badanych (61%) w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie zwiedziło muzeum lub wystawę w Warszawie. Największą popularnością cieszyły się Muzeum Narodowe (28%), Łazienki Królewskie (25%) i Muzeum Powstania Warszawskiego (20%). Blisko połowa badanych (46%) w ciągu 12 miesięcy poprzedzających badanie była nakoncercie, operze lub balecie w Warszawie. Największą popularnością cieszyły się koncerty organizowane na Stadionie Narodowym (31%), w Stodole (17%), w Łazienkach Królewskich (16%), na Torwarze (15%), w Teatrze Wielkim Operze Narodowej (14%) oraz w Filharmonii Narodowej (13%).

Kto korzysta z oferty kulturalnej?

Cechy demograficzno-społeczne podnoszące prawdopodobieństwo wizyt w teatrze związane są przede wszystkim z sytuacją materialną badanych (im lepsza sytuacja materialna tym prawdopodobieństwo wizyt w teatrze jest wyższe).

REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.