PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawa: Zamknięte ulice i autobusy na objazdach w Święto Niepodległości

  • PAP/JS    10 listopada 2016 - 18:54
Warszawa: Zamknięte ulice i autobusy na objazdach w Święto Niepodległości
Zamknięte ulice w centrum miasta oraz objazdy wielu autobusów i tramwajów - w piątek trzeba przygotować się na bardzo duże utrudnienia i zmiany w ruchu (fot. pixabay.com)

• Zamknięte ulice w centrum miasta oraz objazdy wielu autobusów i tramwajów - w piątek trzeba przygotować się na bardzo duże utrudnienia i zmiany w ruchu.
• W Święto Niepodległości ulicami Warszawy przejdą trzy duże marsze, odbędzie się kilkanaście innych zgromadzeń.
Jak zapowiada miasto, zmiany tras obejmą kilkadziesiąt linii autobusowych i tramwajowych - kierowane będą na najbliższe przejezdne ulice. Najpewniejszym środkiem transportu będzie metro i kolej - przekonuje stołeczny Zarząd Transportu Miejskiego. W pociągach Kolei Mazowieckich i Warszawskiej Kolei Dojazdowej przez cały dzień, na obszarze pierwszej strefy biletowej, będą honorowane wszystkie bilety ZTM.

Pierwsza linia metra przez cały dzień będzie kursowała według sobotniego rozkładu jazdy. Na drugiej linii, w godzinach 11-20, pociągi będą podjeżdżały na stacje co 5 min 40 sek., a w pozostałych godzinach zgodnie ze świątecznym rozkładem jazdy.

Według deklaracji organizatorów - Komitetu Obrony Demokracji, w marszu "KOD Niepodległości" ma wziąć udział 100 tys. osób. Uczestnicy wyruszą o godz. 12.30 z placu Narutowicza, skąd ulicami Grójecką i Banacha przejdą na Pole Mokotowskie.

"Na pewno marsz spowoduje wstrzymanie tramwajów, a w późniejszych czasie - całego ruchu na trasie przemarszu" - przestrzegała w poniedziałek szefowa stołecznego biura bezpieczeństwa Ewa Gawor.

Ok. godz. 12.30 zostaną zamknięte ulice: pl. Narutowicza, Grójecka i Banacha - ostrzega ZTM. Tramwaje zostaną najprawdopodobniej skierowane na trasy zmienione. Na czas wyłączenia ruchu tramwajowego zostanie uruchomiona zastępcza linia autobusowa "Z", która połączy pl. Zawiszy z parkingiem "P+R" w al. Krakowskiej. Dla autobusów, w przypadku braku możliwości przejazdu przez pl. Narutowicza, również zostaną wprowadzone trasy zmienione.

Kolejnym marszem, który przyniesienie duże utrudnienia w ruchu jest organizowany przez środowiska narodowe Marsz Niepodległości; rozpocznie się o godz. 14. na rondzie Dmowskiego, następnie uczestnicy przejdą Al. Jerozolimskimi i mostem Poniatowskiego na błonia stadionu PGE Narodowy. Organizatorzy deklarują udział 50 tys. osób.

Ulice, którymi ma przejść marsz, będą wyłączane z ruchu z wyprzedzeniem, będzie również wstrzymany ruch autobusów i tramwajów. Rzecznik komendanta stołecznego policji Mariusz Mrozek powiedział, że policja będzie chciała jak najdłużej utrzymać przejezdność ulic. Ale zacznie je zamykać, kiedy uczestnicy marszu zaczną się gromadzić "w sposób, który wymusi już zamknięcie ruchu". Przed godz. 13 ruch w rejonie Ronda Dmowskiego będzie już wyłączany - dodał Mrozek.

Otwarcie mostu Poniatowskiego i Al. Jerozolimskich będzie uzależnione od tego, jak sprawnie będą przemieszczać się uczestnicy marszu. Dopóki na trasie marszu będą uczestnicy, ruchu nie będzie przywracany ze względów bezpieczeństwa - zastrzegł Mrozek.

Czytaj też: Prezydent stolicy apeluje do MSWiA o wsparcie w Święto Niepodległości

Marsz organizuje również Koalicja Antyfaszystowska, jego uczestnicy będą manifestować w godz. 15-19 - zbiorą się na pl. Zamkowym i przejdą ulicami: Krakowskie Przedmieście, pl. Piłsudskiego, pl. Małachowskiego, Królewska, Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat i Świętokrzyska na pl. Powstańców Warszawy. Organizatorzy zapowiadają udział 3-5 tys. osób.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.