Warszawska dzielnica rozdaje stypendia artystyczne

Do 15 października stołeczna dzielnica Śródmieście czeka na wnioski o stypendium na działania artystyczne.
Warszawska dzielnica rozdaje stypendia artystyczne

Stypendium od dzielnicy może otrzymać osoba zajmująca się na jej terenie twórczością artystyczną, upowszechnianiem kultury lub opieką nad zabytkami. W regulaminie nie ma mowy o ograniczeniach wiekowych, ani o tym, że aplikować mogą wyłącznie twórcy profesjonalni.

Ubiegając się o stypendium trzeba jednak przedstawić dwie rekomendacje oraz złożyć wniosek, opisujący zarówno wcześniejsze dokonania, jak i projekt, który chce się zrealizować. Po jego zakończeniu stypendysta będzie musiał złożyć sprawozdanie.

Dzielnica Śródmieście przyznaje specjalne stypendia artystyczne od 2010 roku, jako pierwsza w Warszawie. Do tej pory przyznano je 18 osobom. Na 2013 rok przeznaczono kwotę 90 tysięcy złotych. Dzięki stypendiom powstało wiele wyjątkowych projektów, m.in. film animowany inspirowany Śródmieściem, przewodnik po Muranowie, dźwiękowy spacer z osobą niewidomą czy mural.

W ramach stypendialnego wsparcia odbywa się także cykl 10 koncertów, prezentujących polskich kompozytorów młodego pokolenia związanych z tzw. młodą szkołą warszawską w Lokalu Użytkowym przy ul. Brzozowej, projekt artystyczno-literacki, polegający na tworzeniu czasowych atelier w starym stylu, w których uwieczniane są twarze mieszkańców Śródmieścia.

Decyzje o przyznaniu stypendiów nie zapadają arbitralnie. Zarząd Dzielnicy Śródmieście powołał rozpatrującą wnioski komisję składającą się ze specjalistów, przedstawicieli radnych i urzędników.

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE