PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawska Starówka w rytmie bluesa

  • PAP    23 lipca 2010 - 16:12

Na muzyczną ucztę dla fanów soulu, rhythm and bluesa oraz jazzu w stylu lat 60. zapraszają w sobotę twórcy festiwalu Jazz na Starówce. Wystąpi Robin McKelle, wokalistka jazzowa z Nowego Jorku, której głos porównywany jest do legendarnego scatu Elli Fitzgerald.
- Robin McKelle to wyjątkowa artystka, odwołująca się w swej twórczości do jazzu lat 60., do tej muzyki, którą w tamtych latach z wielkim powodzeniem uprawiali tak wybitni artyści jak Ray Charles czy Nina Simone - powiedziała  rzeczniczka festiwalu Jazz na Starówce Iwona Strzelczyk Wojciechowska.
 
Podkreśliła, że głos nowojorskiej wokalistki porównuje się do możliwości wokalnych Elli Fitzgerald, królowej muzyki jazzowej, która dysponowała tzw. scatem, polegającym na wyśpiewywaniu oderwanych sylab bez związku z tekstem. - McKelle obdarzona jest pięknym, głębokim, ciepłym głosem o dużej ekspresji - dodała rzeczniczka.
 
McKelle była zapraszana do współpracy przez takich gigantów jazzu jak Herbie Hancock, Wayne Shorter, Terence Blanchard. Już jej pierwszy album "Introducing Robin McKelle" okazał się sukcesem, utrzymywał się na szczytach list Billboardu w USA i Europie.
 
W Warszawie wraz z grupą muzyków zaprezentuje utwory ze swojego najnowszego albumu "Mess Around". - Ten album zrywa z klasyczną formą i prezentuje szaloną mieszankę rhytm and bluesa, soulu i jazzu. Płyta to mariaż tradycji muzyki soulowej z niespotykaną siłą i autentycznością - zapewnia rzeczniczka.
 
Dodała też, że w sobotę, poza interpretacjami klasycznych soulowych standardów i kompozycjami McKelle, będzie można usłyszeć aranżacje przebojów z pogranicza kultury popularnej, m.in. Leonarda Cohena, Bee Gees, The Beatles.
 
Podczas sobotniego koncertu na warszawskim Rynku Starego Miasta Robin McKelle towarzyszyć będą trzej muzycy: Sam Barsh (instrument klawiszowe, fortepian), Reggie Washington (kontrabas), Nate Morton (perkusja).
 
Międzynarodowy Plenerowy Festiwal Jazz na Starówce ma w tym roku 16. edycję. Trwa od 3 lipca, zakończy się 28 sierpnia. W programie znalazło się łącznie dziewięć koncertów. Szczegółowe informacje o nich są dostępne na stronie internetowej www.jazznastarowce.pl.
 
Jak podkreślała przed inauguracją tegorocznej edycji Strzelczyk Wojciechowska, Jazz na Starówce "stał się kulturalno-turystyczną wizytówką polskiej stolicy - wpisał się na stałe w pejzaż lubianych i cenionych wydarzeń kulturalnych w Warszawie, a opisywany jest nie tylko przez polskich dziennikarzy, lecz także w mediach zagranicznych i w turystycznych informatorach".
 
Zdaniem Strzelczyk Wojciechowskiej, impreza zyskała taką popularność m.in. za sprawą "niezwykle starannie tworzonego programu" oraz "idei prezentowania różnorodnych stylów w jazzie".
 
Organizatorem imprezy jest Fundacja Jazz Art.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.