PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawska straż wspomoże konserwatora zabytków

  • PAP    23 sierpnia 2012 - 18:37

- Stołeczny Konserwator Zabytków i Państwowa Straż Pożarna podpisali w czwartek list intencyjny o współpracy na rzecz jak najlepszej ochrony historycznego dziedzictwa Warszawy. Straż będzie wspomagać konserwatora w realizacji międzynarodowego projektu Heritprot.
Dyrektor Biura Stołecznego Konserwatora Zabytków Piotr Brabander i komendant Państwowej Straży Pożarnej m.st. Warszawy Mariusz Wejdelek podpisali w czwartek list intencyjny o współpracy mającej na celu jak najlepszą ochronę przeciwpożarową zabytków Starówki Warszawy.

W ramach międzyregionalnego programu Heritprot ("Przeciwdziałanie Ryzyku Pożarowemu i Doskonalenie Systemów Gaszenia Pożarów Starówek Miejskich uznanych za obiekty Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO") przedstawiciele konserwatora wraz z warszawskimi strażakami uczestniczyć będą w seminariach, wizytach studyjnych i sesjach szkoleniowych, mających na celu udoskonalenie ochrony przeciwpożarowej.

"Na przestrzeni ostatnich dekad pożary doprowadziły do zubożenia dziedzictwa kulturowego wielu miast, w tym Barcelony, Lizbony, Londynu czy La Laguny na Teneryfie. Miasta wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO są unikatowe i powinny być chronione w szczególny sposób.

Ich specyfika wymaga indywidualnego podejścia i stosowania rozwiązań, które pozwolą zapewnić najlepszą ochronę przed pożarami i minimalizację strat w wypadku ich wystąpienia" - powiedziała koordynatorka projektu Heritprot z ramienia Stołecznego Konserwatora Zabytków Anna Zasadzińska.

Pomysłodawcami projektu Heritprot były władze miasta La Laguna (Teneryfa), w którym w 2006 roku pożar strawił XVII-wieczny pałac Salazar. Obecnie w programie uczestniczy 10 miast; La Laguna, Sighisoara (Rumunia), Cuenca (Hiszpania), Ryga (Łotwa), Wilno (Litwa), Holloko (Węgry), Bergen (Norwegia), Liverpool (Wielka Brytania), Angra de Heroismo (Azory) oraz Warszawa.

W ramach projektu w latach 2012-2014 zorganizowane będą cztery wspólne seminaria tematyczne, podczas których przedstawiciele miast partnerskich przedyskutują najlepsze praktyki zapobiegania i ograniczania skutków pożarów na obszarach wpisanych na listę UNESCO.

W każdym z miast odbędą się również wizyty studyjne pozostałych uczestników projektu oraz cztery sesje szkoleniowe służb zaangażowanych w ochronę przeciwpożarową. Na koniec w mieście La Laguna zorganizowane zostaną wspólne ćwiczenia z udziałem wszystkich uczestników projektu. Efektem ma być kodeks dobrych praktyk i wytyczne do ochrony przeciwpożarowej dla każdego z uczestniczących miast.

Całkowity budżet rozpoczętego w styczniu 2012 roku projektu Heriprot to około 1,6 mln euro, z czego 1,26 mln euro dofinansowane jest z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu INTERREG IVC.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.