PARTNER PORTALU
  • BGK

Warszawskie zoo zbiera prywatne pamiątki dotyczące ogrodu

  • PAP/EM    16 lutego 2017 - 16:37
Warszawskie zoo zbiera prywatne pamiątki dotyczące ogrodu
W archiwum jednostki, brakuje fotografii ilustrujących budynki, wnętrza, bramy wejściowe czy spacerowiczów (fot. pixabay)

Obchodzący w przyszłym roku swoje 90. urodziny Miejski Ogród Zoologiczny w Warszawie rozpoczyna zbiórkę przewodników, biletów, filmów i zdjęć dokumentujących działanie palcówki. Pamiątki mają wzbogacić archiwum zwierzyńca. Zoo czeka zwłaszcza na te z lat 30., 40., 50. i 60. ub. wieku.
"Najbardziej liczylibyśmy na zdjęcia i filmy. Zwłaszcza te, które pokazują ogród zoologiczny - jak funkcjonował, jak wyglądał, bo okazuje się, że ludzie przychodząc do zoo najchętniej fotografują zwierzęta, a one się nie zmieniają" - powiedziała Anna Karczewska z warszawskiego zoo. "Czekamy na widoki pokazujące infrastrukturę" - dodała.

Dlatego Miejski Ogród Zoologiczny zwraca się z prośbą o przejrzenie domowych zasobów i sprawdzenie, czy nie znajdują się w nich archiwalia bezpośrednio związane z warszawskim zoo. Materiały mają posłużyć do opracowania jubileuszowych publikacji, m.in. kalendarza na 2018 rok, czy rocznicowego albumu. "Co jakiś czas wydajemy kronikę, możliwe, że wydamy album, kalendarz - jest to kwestia funduszy oraz tego, jakie materiały zbierzemy" - tłumaczyła Karczewska.

Ze zbiórki wyłączone są zdjęcia przedstawiające zwierzęta, ponieważ na przestrzeni lat ich wygląd zmienia się w niewielkim stopniu. W archiwum jednostki, brakuje jednak fotografii ilustrujących budynki, wnętrza, bramy wejściowe czy spacerowiczów. Interesującym może okazać się zestawienie archiwalnych zdjęć z tzw. "obowiązkowymi pamiątkami" - kucykiem i osiołkiem. Szczególnie cenne są pamiątki odwiedzających z lat 30., 40., 50. i 60 ub. wieku.

Ogród zoologiczny zachęca także do nagrywania swoich wspomnień związanych ze zwierzyńcem, które wzbogacą zasoby dokumentalne i wiedzę o historii warszawskiego zoo.

Skany zdjęć, biletów, przewodników czy map można nadsyłać e-mailem (zoo@zoo.waw.pl). Oryginały tych dokumentów, barwne odbitki czy filmy można także dostarczać osobiście (ul. Ratuszowa 1/3); po skopiowaniu zostaną one zwrócone właścicielom.

Jak mówiła Karczewska akcja nie będzie ograniczona czasowo. "Zbiórka prowadzona jest przez cały czas. Często zdarza się, że ludzie przynoszą materiały - stare przewodniki, bilety - bez prośby z naszej strony, dlatego cieszymy się, gdy coś nowego do nas trafi i nie planujemy ograniczać czasowo tej akcji" - wyjaśniła.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.