PARTNER PORTALU
  • BGK

Warsztaty ratowników w Inowrocławiu

  • AT    24 kwietnia 2012 - 18:51
Warsztaty ratowników w Inowrocławiu

Ponad 200 fachowców od ratownictwa gości dzisiaj i jutro (24-25 kwietnia 2012 r.) w Inowrocławiu i uczestniczy w XVII Ogólnopolskim Forum Ratownictwa.
Odbywają się warsztaty i wykłady dla uczestników obrad, mieszkańcy korzystają z bezpłatnych badań profilaktycznych, prezentowany był pokaz ratownictwa z udziałem samochodu ciężarowego.

Jak donosi magistrat do Inowrocławia na dwudniową konferencję naukową zjechali przedstawiciele środowiska naukowego, medycznego (m.in. szpitali), ratowniczego (np. przedstawiciele straży pożarnych), jednostek wojskowych, instytucji m.in. z Warszawy, Łodzi, Katowic, Bydgoszczy, Poznania, Krakowa i Lublina. Tegoroczne hasło Forum poświęcone było zagadnieniom: „Metodologia badań wypadków i katastrof”, „Taktyka działań ratowniczych”, „Gry decyzyjne i symulatory dydaktyczne” i „Bezpieczeństwo i porządek publiczny, logistyka i zabezpieczenie medyczne EURO 2012”.

Obrady, przeprowadzane w Hali Widowiskowo-Sportowej, otworzył prof. dr hab. Jerzy Konieczny, Przewodniczący Komitetu Naukowego Ogólnopolskiego Forum Ratownictwa. Zebranych gości powitał prezydent miasta Inowrocławia Ryszard Brejza  (zabierz głos/oceń prezydenta). – To najstarsze Forum, które odbywa się w Polsce. Dziękuję Panu Jerzemu Koniecznemu za trzymanie sztandaru idei ratownictwa w Polce. Są takie działania i tacy ludzie, których docenia się po czynach, jakie są efektem ich działań – powiedział prezydent.

Wśród przybyłych na obrady gości byli m.in. Edmund Klich – wieloletni przewodniczący komisji ds. badania wypadków lotniczych, reprezentanci Biura Bezpieczeństwa Narodowego Wiesław Molek i Radosław Marciniak. „Realizowane od wielu lat w Inowrocławiu Forum jest wydarzeniem bez precedensu wśród inicjatyw realizowanych na rzecz bezpieczeństwa obywateli. (…) Prowadzona tu wymiana opinii, dzielenie się doświadczeniami, a także zapoznawanie różnych instytucji państwowych z istotnymi dla tej działalności problemami, są szczególnym dorobkiem każdego Forum” - to cytat z listu Szefa BBN Stanisława Kozieja złożonego na ręce Prezydenta Inowrocławia - podaje magistrat.

W pierwszy dzień Forum poruszone zostały tematy bezpieczeństwa zdrowia publicznego, współpracy służb porządku publicznego i zdrowia publicznego w przeciwdziałaniu biotettoryzmowi, systemu zarządzania kryzysowego Unii Europejskiej, schematu działania zespołu rozpoznawania biologicznego, postępowania medycznego i psychospołecznego z ofiarami terroru radiacyjnego, Informatycznego Systemu Ochrony Kraju przed nadzwyczajnymi zagrożeniami, wykorzystania teorii systemowych w badaniach zdarzeń lotniczych, systemu poszukiwania i ratownictwa lotniczego na obszarze kraju w aspekcie działań ratowniczych.

Jak informuje Urząd Miasta uczestnicy konferencji wzięli udział w wielu tematycznych warsztatach szkoleniowych, m.in. w zakresie organizacji działań ratunkowych w zdarzeniach masowych, w ćwiczeniach na fantomach pediatrycznych w zakresie udrażniania dróg oddechowych, z zakresu zaawansowanych czynności resuscytacyjnych u osób dorosłych, technik zabezpieczania pacjenta na desce ortopedycznej, zastosowanie kamizelki typu KED, materaca próżniowego, sposobów ewakuacji poszkodowanych z pojazdów, zasad i metod wkłuć doszpikowych i w warsztatach pn. „Negocjacje w sytuacjach kryzysowych”.

Uczestnicy warsztatów otrzymali certyfikaty wraz z punktami edukacyjnymi.
Na placu za halą w widowiskowy sposób pokazano działania służb ratowniczych – pogotowia ratunkowego i straży pożarnej przy wypadku z udziałem samochodu ciężarowego. Przyglądały się akcji ratowniczej dzieci, młodzież i dorośli.

Podczas Forum mieszkańcy mieli okazję skorzystać z bezpłatnych badań profilaktycznych, zorganizowanych przez Publiczny Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej w Inowrocławiu. Wykonywano badania spirometryczne, badania poziomu cukru we krwi, masy ciała i wzrostu oraz wskaźnika BMI, pomiar tętna i ciśnienia tętniczego - donosi magistrat.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.