PARTNER PORTALU
  • BGK

Warta przed Grobem Nieznanego Żołnierza wyłącznie z polską bronią

  • PAP/rs    13 listopada 2017 - 10:10
Warta przed Grobem Nieznanego Żołnierza wyłącznie z polską bronią
Niedługo znikną karabiny MSBS w wersji dla kompanii reprezentacyjnych, zastąpią je polskie konstrukcje. (Fot. Shutterstock.com)

Minister obrony Antoni Macierewicz podjął decyzję, że od 2018 r., kiedy będziemy obchodzić stulecie niepodległości, każda warta, która będzie stała przed Grobem Nieznanego Żołnierza, będzie wyposażona wyłącznie w polską broń - poinformował w poniedziałek wiceszef MON Michał Dworczyk.
- Warto podkreślić, jeżeli mówimy już o samej warcie przed Grobem Nieznanego Żołnierza: to był ostatni raz, kiedy 11 listopada, przed tym jednym z najważniejszych takich miejsc memoratywnych w Polsce, została zaciągnięta warta wyposażona w postsowiecką broń - powiedział Dworczyk na antenie Radia Wnet.

- Minister obrony Antoni Macierewicz podjął decyzję o tym, że już od 2018 r., od roku, w którym będziemy obchodzić stulecie naszej niepodległości, każda warta, która będzie stała przed Grobem Nieznanego Żołnierza, każdy polski żołnierzy będzie wyposażony wyłącznie w polską broń - zapowiedział wiceminister. Jak dodał, "relikty przeszłości, niechlubnej przeszłości, kiedy sowieckie tradycje dominowały w Wojsku Polskim, odchodzą ostatecznie w niebyt.

- Bardzo się cieszę, że również ten symboliczny element, czyli właśnie warta wyłącznie z polskim uzbrojeniem, wejdzie do tradycji już na stałe od nowego roku - podkreślił wiceszef MON.

Pytany, czy mowa o karabinach MSBS w wersji dla kompanii reprezentacyjnych, Dworczyk potwierdził. - Tak, chociaż różne pododdziały zaciągają (wartę), nie tylko kompania reprezentacyjna. 11 listopada, czy w czasie najważniejszych świąt, to nie tylko Batalion Reprezentacyjny, ale żołnierze z różnych pododdziałów zaciągają wartę - podkreślił. - Natomiast teraz już nie będzie tam ani AKMS-ów, ani SWS-ów, czyli sowieckich albo postsowieckich konstrukcji, wszyscy żołnierze będą mieli umundurowanie i uzbrojenie wyłączeni polskie - zaznaczył Dworczyk.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.