Warto korzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania

Szczecin i Gorzów Wielkopolski to kolejne miasta, jakie odwiedził dziś Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji w cyklu promującym Regionalny System Ostrzegania.
Warto korzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania
Od 1 lipca tego roku Regionalny System Ostrzegania będzie przekazywał komunikaty również za pomocą smsów (fot. pixabay)

Dzięki tej aplikacji każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartphone), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.

"System RSO jest zarządzany z jednego miejsca, właśnie urzędu wojewódzkiego, dlatego komunikaty jakie pojawiają się w aplikacji są sprawdzone i dotyczą tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków. Ale zbliżają się wakacje RSO pozwoli dotrzeć z informacją np. o bezpiecznych kąpieliskach czy zbliżających się zagrożeniach, takich jak podtopienia czy bardzo silne wiatry nie tylko do społeczności lokalnej, ale również turystów, którzy odwiedzają województwo zachodniopomorskie" - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji podczas spotkania w Szczecinie.

Województwa chwalą RSO

W województwie zachodniopomorskim od 2009 roku działa system powiadamiania sms, ale skierowany jedynie dla osób zajmujących się bezpieczeństwem i osób z administracji samorządowej - 492 odbiorców. Regionalny System Ostrzegania dociera do wszystkich zainteresowanych. Od 20 stycznia 2014 roku, kiedy to wprowadzono pierwszy komunikat do systemu RSO w województwie zachodnio-pomorskim pojawiło się ponad 230 ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych, prawie 170 informacji o zagrożeniach drogowych. Również w województwie lubuskim, jednym z pierwszych gdzie wdrożony był Regionalny System Ostrzegania system jest aktywnie wykorzystywany. Od początku działania systemu w rejonie, tj. 2013 roku, pojawiło się 450 ostrzeżeń, informacji i komunikatów (86 - ostrzeżeń meteorologicznych, 7 - ostrzeżeń hydrologicznych, 350 - informacji drogowych i 7 komunikatów wojewody).

Nowa funkcjonalność systemu

"Od 1 lipca tego roku Regionalny System Ostrzegania będzie przekazywał komunikaty również za pomocą smsów - to kolejna faza rozwoju i funkcjonowania RSO. Zaczynamy współpracę z firmami telekomunikacyjnymi" - podsumował minister Halicki, dodając, że będą to wiadomości obszarowe, tzn. że będą je otrzymywały osoby znajdujące się w danym województwie niezależnie od tego z jakiej sieci komórkowej korzystają.

RSO to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacji na telefon. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (1)ZOBACZ WSZYSTKIE

Dla wybranych to jest.Ci którym najbardziej powinno to pomagać czyli osoby starsze raczej mają zwykłe komórki.

Roman Dickens, 2015-08-16 13:03:44 odpowiedz

ZOBACZ WSZYSTKIE


ZOBACZ TAKŻE