PARTNER PORTALU
  • BGK

Warto korzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania

  • PAP    29 maja 2015 - 17:19
Warto korzystać z Regionalnego Systemu Ostrzegania

Od 1 lipca tego roku Regionalny System Ostrzegania będzie przekazywał komunikaty również za pomocą smsów (fot. pixabay)

Szczecin i Gorzów Wielkopolski to kolejne miasta, jakie odwiedził dziś Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji w cyklu promującym Regionalny System Ostrzegania.
Dzięki tej aplikacji każdy, kto ma dostęp do internetu, telewizji publicznej lub posiada zainstalowaną bezpłatną aplikację na telefon komórkowy (smartphone), może być powiadomiony o potencjalnych zagrożeniach czy klęskach żywiołowych.

"System RSO jest zarządzany z jednego miejsca, właśnie urzędu wojewódzkiego, dlatego komunikaty jakie pojawiają się w aplikacji są sprawdzone i dotyczą tylko naprawdę istotnych zdarzeń. Nie będzie tam ostrzeżeń dotyczących np. niewielkiego korka, utrudnień na drogach czy przymrozków. Ale zbliżają się wakacje RSO pozwoli dotrzeć z informacją np. o bezpiecznych kąpieliskach czy zbliżających się zagrożeniach, takich jak podtopienia czy bardzo silne wiatry nie tylko do społeczności lokalnej, ale również turystów, którzy odwiedzają województwo zachodniopomorskie" - powiedział Andrzej Halicki, minister administracji i cyfryzacji podczas spotkania w Szczecinie.

Województwa chwalą RSO

W województwie zachodniopomorskim od 2009 roku działa system powiadamiania sms, ale skierowany jedynie dla osób zajmujących się bezpieczeństwem i osób z administracji samorządowej - 492 odbiorców. Regionalny System Ostrzegania dociera do wszystkich zainteresowanych. Od 20 stycznia 2014 roku, kiedy to wprowadzono pierwszy komunikat do systemu RSO w województwie zachodnio-pomorskim pojawiło się ponad 230 ostrzeżeń meteorologicznych i hydrologicznych, prawie 170 informacji o zagrożeniach drogowych. Również w województwie lubuskim, jednym z pierwszych gdzie wdrożony był Regionalny System Ostrzegania system jest aktywnie wykorzystywany. Od początku działania systemu w rejonie, tj. 2013 roku, pojawiło się 450 ostrzeżeń, informacji i komunikatów (86 - ostrzeżeń meteorologicznych, 7 - ostrzeżeń hydrologicznych, 350 - informacji drogowych i 7 komunikatów wojewody).

Nowa funkcjonalność systemu

"Od 1 lipca tego roku Regionalny System Ostrzegania będzie przekazywał komunikaty również za pomocą smsów - to kolejna faza rozwoju i funkcjonowania RSO. Zaczynamy współpracę z firmami telekomunikacyjnymi" - podsumował minister Halicki, dodając, że będą to wiadomości obszarowe, tzn. że będą je otrzymywały osoby znajdujące się w danym województwie niezależnie od tego z jakiej sieci komórkowej korzystają.

RSO to usługa, która umożliwia powiadamianie obywateli o lokalnych zagrożeniach, zarówno na stronach internetowych urzędów wojewódzkich, jak i w naziemnej telewizji cyfrowej, w naziemnym multipleksie cyfrowym MUX-3 w programach regionalnych: w standardzie HbbTV, w telegazecie, z wykorzystaniem napisów DVB, a także w aplikacji na telefon. Poprzez RSO rozpowszechniane są także poradniki postępowania w sytuacjach kryzysowych.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!


KOMENTARZE (1)

  • Roman Dickens, 2015-08-16 13:03:44

    Dla wybranych to jest.Ci którym najbardziej powinno to pomagać czyli osoby starsze raczej mają zwykłe komórki.