PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym

  • PAP/AKC    7 maja 2018 - 17:29
We Wrocławiu odsłonięto tablicę upamiętniającą represjonowanych w stanie wojennym
Tablica zawisła na budynku więzienia (fot. Wikipedia/Wiśnia/CC BY 3.0)

W poniedziałek na murach Zakładu Karnego nr 1 we Wrocławiu przy ul. Kleczkowskiej odbyło się odsłonięcie tablicy upamiętniającej osoby represjonowane i przetrzymywane w okresie stanu wojennego w tym więzieniu, a następnie internowane też w innych obiektach w całej Polsc
  • Tablicę upamiętniającą osoby represjonowane i internowane w stanie wojennym odsłonięto we Wrocławiu na murach Zakładu Karnego nr 1.
  • To pierwszy taki obiekt w stolicy Dolnego Śląska poświęcony więźniom stanu wojennego.
  • Inicjatorem powstania tablicy było Stowarzyszenie Kobiet Internowanych i Represjonowanych.

- Tablica upamiętnia wszystkich represjonowanych, nie tylko kobiety przetrzymywane w tym więzieniu. Takie upamiętnienie ma dla nas ogromne znaczenie, bo każdy kto trafił tu i był więziony, mocno to przeżywał. Trudno zapomnieć o tamtych przeżyciach. A dotychczas nie było we Wrocławiu takiej tablicy, która przypominałaby o osobach represjonowanych w stanie wojennym - powiedziała Grażyna Najnigier ze stowarzyszenia.

Dodała, że w Zakładzie Karnym nr 1 przy ul. Kleczkowskiej we Wrocławiu po 13 grudnia 1981 r. z powodów politycznych było więzionych ponad 500 osób, w tym gronie około 200 kobiet. Byli to przede wszystkim działacze NSZZ "Solidarność" z całego Dolnego Śląska, którzy po kilku lub kilkunastu tygodniach trafiali następnie do miejsc internowania w całej Polsce.

Ceremonia, w której uczestniczyli działacze internowani z całej Polski, odbyła się z asystą Kompanii Honorowej Wojska Polskiego, wcześniej uroczystą mszę świętą w pobliskim kościele pw. św. Bonifacego odprawił metropolita wrocławski abp Józef Kupny.

Tablicę ufundowało Oddziałowe Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN we Wrocławiu. Uroczystość odbyła się pod patronatem dr. Jarosława Szarka, prezesa Instytutu Pamięci Narodowej i Jana Józefa Kasprzaka, szefa Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

 

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
  • 10.

    JUBILEUSZOWA EDYCJA 14-16 maja 2018, Katowice • Spodek i MCK • Metropolia GZM

Pobierz aplikację EEC
WIĘCEJ
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.