PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu otwarto konsulat Czech

  • PAP    7 kwietnia 2010 - 18:16

- W środę we Wrocławiu otwarto konsulat honorowy Republiki Czeskiej. To trzecie po poznańskim i częstochowskim takie przedstawicielstwo tego kraju w Polsce. Na przełomie kwietnia i maja planowane jest uruchomienie konsulatu honorowego Czech w Bydgoszczy.
Jak powiedział na konferencji prasowej ambasador Czech w Polsce Jan Sechter otwarcie konsulatu we Wrocławiu nawiązuje m.in. do bogatych tradycji przedwojennych konsulatów honorowych, których działalność została zakończona w latach 50.

Jeszcze kilka lat temu w Polsce działały natomiast czeskie konsulaty generalne. Zamknięto je ze względów oszczędnościowych, uznając, że po wejściu Polski i Czech do UE i strefy Schengen taka forma przedstawicielstwa nie jest już potrzebna.

- Cztery lata po zamknięciu konsulatu generalnego we Wrocławiu Republika Czeska wznawia swoją obecność na Dolnym Śląsku. Głównym zadaniem konsula honorowego będzie udzielanie wsparcia osobom działającym w polityce regionalnej, w biznesie i kulturze - mówił ambasador.

Nowym konsulem honorowym został radca prawny i członek Rady Programowej Forum Polsko-Czeskiego Arkadiusz Jan Ignasiak. Ignasiak współpracuje także z Czeską Agencją Wspierania Handlu CzechTrade, która zajmuje się m.in. wspieraniem wymiany handlowej i współpracy z zagranicą.

Jako konsul Ignasiak zamierza skupić się głównie na sprawach współpracy ekonomicznej. "Nikomu nie jest tak blisko we współpracy gospodarczej jak Polakom i Czechom właśnie na Dolnym Śląsku. Takim przykładem mogą być m.in. czeskie tramwaje jeżdżące po wrocławskich ulicach. Jest jednak wiele dziedzin, które ze wsparciem dyplomatycznym mogą się rozwijać mocniej np. turystyka" - podkreślił.

Konsulat, mieszczący się obecnie przy ul. Buskiej, rozpocznie swoją działalność w czwartek. Najprawdopodobniej w ciągu miesiąca przeniesiony zostanie jednak w okolice wrocławskiego Rynku.

Otwarciu konsulatu towarzyszyła debata pt. "Historia czesko-polskich stosunków i Dolny Śląsk w Europie" z udziałem m.in. przedstawicieli Polsko-Czesko-Słowackiej Solidarności.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (1)

  • w, 2010-04-21 21:19:10

    Panie Prezydencie Bardzo dziękuję Panu za podsumowanie unii europejskiej