PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrocławiu przemówią szuflady

  • PAP    13 lipca 2010 - 20:37

Złożoną z 350 szuflad instalację amerykańskiej artystki Jany Napoli będzie można obejrzeć od środy w Muzeum Narodowym we Wrocławiu. Instalacja to część projektu "Floodwall", który w stolicy Dolnego Śląska realizują m.in. animatorzy kultury z Nowego Orleanu.
Instalacja powstała w reakcji na katastrofę spowodowaną huraganem Katrina, który przeszedł przez Nowy Orlean w sierpniu 2005 r.

Przygotowania do wystawy obejrzał we wtorek ambasador Stanów Zjednoczonych w Polsce Lee Feinstein. Dyplomata podkreślił, że to niesamowite, że tego rodzaju instalację można zobaczyć we Wrocławiu, który niedawno został dotknięty przez powódź. Zdaniem ambasadora, wystawa Napoli jest świadectwem, które wiele mówi o życiu ludzi dotkniętych przez kataklizm.

Instalacja składa się z kilkuset szuflad, które Napoli zebrała z ulic miasta, zdewastowanych po przejściu Katriny. Wykonała z nich pomnik, który ma upamiętnić tragedię mieszkańców Nowego Orleanu. - Szuflady są puste i pełne jednocześnie - nie mam w nich dawnej zawartości, np. bielizny, sztućców, listów miłosnych, ale są wypełnione pamięcią o czasie i miejscu - tłumaczyła wcześniej artystka.

Instalacji towarzyszyć będzie dokument filmowy zawierający m.in. wypowiedzi ludzi, którzy stracili w katastrofie najbliższych i byli zmuszeni do opuszczenia swoich domów.

W ramach projektu odbędą się również warsztaty pt. "Co mówią szuflady", które poprowadzi Napoli wraz z grupą artystów z Nowego Orleanu. "Będą one polegały na przedstawieniu, w postaci obrazów malowanych markerem, rzeczy, które młodzi ludzie zabraliby ze sobą w sytuacji zagrożenia" - tłumaczyła Napoli.

Projektowi towarzyszy inicjatywa "Divercity", którą przygotowało wrocławskie Towarzystwo im. Edyty Stein. Tu młodzi artyści z Polski, Niemiec i Stanów Zjednoczonych tworzą wspólnie murale. Ich tematem są idee tolerancji, równości i dialogu międzykulturowego.

Głównym organizatorem wrocławskiej odsłony projektu "Floodwall" jest Centrum Sztuki Impart.

Jana Napoli rozpoczęła karierę artystyczną w latach 70. XX w. W latach 80. otworzyła własną galerię, przyłączając się do ruchu rewitalizacji obszarów miejskich, który dziś znany jest jako New Orleans Arts District. Napoli jest zaangażowana w działalność grupy Young Aspirations Young Artists z Nowego Orleanu, która pomaga młodym artystom.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.