We Wrocławiu wręczono nagrody dla pisarzy

Nagrody Poetyckie Silesius wręczono podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.
We Wrocławiu wręczono nagrody dla pisarzy
Podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym poetka obrała statuetkę Silesiusa i czek na 100 tys. zł. Poetka dziękując za przyznane wyróżnienie mówiła o tym, że we współczesnych mediach jest coraz mniej poezji i że jednak warto ją czytać. - Wiersz niosąc nas różnymi drogami i w różne przestrzenie ma szanse zrobić z nami to, czego oczekiwał Juliusz Słowacki, przemienić nas w anioły ze zjadaczy chleba. Więc po to chyba warto czytać wiersze i być z nimi bliżej - mówiła Kozioł.

Podczas gali wręczono również nagrody w kategoriach książka roku i debiut roku. Jury konkursu za najlepszą książkę uznało "Nocne życie" Bohdana Zadury, a w kategorii debiut roku została uhonorowana Kira Pietrek za tomik "Język korzyści".

Zwycięzcy oprócz statuetki Silesiusa otrzymali nagrody pieniężne - 50 tys. zł za książkę roku i 20 tys. zł za debiut. Nagrody wręczył wiceprezydent Wrocławia Adam Grehl.

Urszula Kozioł jest laureatką wielu nagród, odznaczeń i wyróżnień, redaktorką wrocławskiej "Odry", współpracowniczką Teatru Kalambur; ma tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Wrocławskiego. Od czasów powojennych mieszka we Wrocławiu. Debiutowała w 1957 r. tomikiem "Gumowe klocki". Jest autorką kilkunastu tomików wierszy. Pisze również powieści i opowiadania oraz utwory dramatyczne dla dzieci i młodzieży.

Organizatorem Wrocławskiej Nagrody Poetyckiej Silesius jest Miasto Wrocław (zobacz notowania prezydenta). Nagroda jest wyróżnieniem i promocją najważniejszych dzieł i twórców polskiej poezji. W tym roku została wręczona po raz czwarty.

W ubiegłym roku nagrodę za całokształt twórczości przyznano Piotrowi Sommerowi, za najlepszy tom poezji uznano "Powietrze i czerń" Piotra Matywieckiego, a w kategorii debiut roku został uhonorowany Jakobe Mansztajn za "Wiedeński high life".

 

 

Podobał się artykuł? Podziel się!

 


KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.

ZOBACZ TAKŻE