PARTNER PORTALU
  • BGK

We Wrześni rozpoczyna się XXIII festiwal filmowy Prowincjonalia

  • PAP/JL    27 stycznia 2016 - 10:19
We Wrześni rozpoczyna się XXIII festiwal filmowy Prowincjonalia
We Wrześni zaczyna się Ogólnopolski Festiwal Sztuki Filmowej Prowincjonalia. Fot. Pixabay.com

Ponad 50 filmów będą mogli obejrzeć uczestnicy XXIII edycji Ogólnopolskiego Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni.
Twórcy festiwalu podkreślają, że głównym celem wydarzenia jest prezentacja wartościowych filmów o tematyce wiejskiej i małomiasteczkowej oraz kina oryginalnego i artystycznego, w którym dominuje świat prostych, uniwersalnych wartości.

Przez cztery dni widzowie będą mogli obejrzeć ponad 50 produkcji z Polski i zagranicy. Będą to nie tylko filmy fabularne, ale także dokumenty i animacje. Widzowie zobaczą m.in. przedpremierowy pokaz filmu Karoliny Bielawskiej „Mów mi Marianna”, obraz „Kolekcja sukienek” Marzeny Więcek, czy francuską produkcję „Imigranci” w reżyserii Jacques’a Audiard’a.

Poza cyklem „Prowincje świata” odbędą się także pokazy w ramach cyklu „Porozmawiajmy o przyszłości”, w ramach którego prezentowane będą filmy młodych twórców; studentów, absolwentów szkół filmowych i twórców kina niezależnego. Drugim pasmem będzie „Wielkopolska – śladami naszych cieni”, gdzie widzowie będą mogli zobaczyć filmy nawiązujące do Wielkopolski i jej historii.

Po projekcjach, jak co roku, odbywać się będą spotkania i dyskusje z twórcami. W tym roku Wrześnię odwiedzi m.in. Marian Dziędziel, Andrzej Grabowski, Dorota Stalińska oraz reżyserka filmu „Moje córki krowy” Kinga Dębska. Zaplanowane są także m.in. koncerty i wystawa malarstwa.

Nagrodę honorową Prowincjonaliów, czyli statuetkę patrona festiwalu, Jańcia Wodnika, filozofa i uzdrowiciela, bohatera filmu Jana Jakuba Kolskiego, otrzyma aktor Władysław Kowalski.

Festiwal potrwa do 30 stycznia.

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.