PARTNER PORTALU
  • BGK

We wtorek rząd ma przyjąć program regionalny dla Polski centralnej

  • PAP/em    10 lipca 2015 - 18:43
We wtorek rząd ma przyjąć program regionalny dla Polski centralnej
We wtorek (14 lipca) rząd, na wyjazdowym posiedzeniu w Łodzi, ma przyjąć program regionalny dla Polski centralnej (fot. facebook/Łódź)

W programie ma się znaleźć zapowiedź przyspieszenia budowy drogi S14 i prawdopodobnie finansowego wsparcia dla Centrum Zdrowia Matki Polki.
Premier uda się do Łodzi w poniedziałek (13 lipca) koleją; tego dnia do woj. łódzkiego pojadą też poszczególni ministrowie, którzy mają zaplanowane odrębne spotkania i wizyty w tym regionie. W poniedziałek wieczorem Kopacz i jej ministrowie zbiorą się na nieformalnych rozmowach, gdzie podsumują poniedziałkową aktywność. Kulminacyjnym punktem wizyty ma być wtorkowe posiedzenie rządu w Łodzi.

Rzecznik rządu Cezary Tomczyk zapowiedział w piątkowej (10 lipca) rozmowie z PAP, że Rada Ministrów zaprezentuje w Łodzi "dobre rozwiązania" dla regionu łódzkiego. "Będzie kilka niespodzianek, kilka dużych rzeczy, z których mieszkańcy Polski centralnej będą mogli być zadowoleni" - zaznaczył Tomczyk, który jako poseł reprezentuje Sieradz (woj. łódzkie).

Będą niespodzianki dla Polski centralnej

Również sama Kopacz zapewniła w piątek, że w programie znajdą się dobre rozwiązania. "Będzie kilka niespodzianek, ale chciałabym to zostawić na wtorek" - dodała szefowa rządu. Z nieoficjalnych informacji PAP ze źródeł w łódzkiej PO wynika, że wśród nich znajdzie się m.in. zapowiedź przyspieszenia budowy drogi ekspresowej S14 (tzw. zachodniej obwodnicy Łodzi), a także wsparcia finansowego dla Centrum Zdrowia Matki Polki.

Droga ekspresowa S14, czyli tzw. zachodnia obwodnica Łodzi, ma w przyszłości połączyć autostradę A2 z drogą ekspresową S8, biegnąc po zachodniej stronie Łodzi, Zgierza i Pabianic. Łączna jej długość to ok. 41 km.

Obecnie realizacja tej inwestycji znajduje się na rezerwowej liście rządowych projektów budowy dróg. W trakcie ubiegłorocznej kampanii samorządowej Kopacz obiecała, że znajdzie pieniądze na przyspieszenie projektu; podczas niedawnej wizyty w Aleksandrowie Łódzkim przyznała, że będzie to jedna z "dobrych rzeczy", które ogłosi podczas wyjazdowego posiedzenia rządu w Łodzi. Z kolei pod koniec czerwca wiceminister infrastruktury i rozwoju Paweł Olszewski (PO) poinformował w Sejmie, że w kwietniu i w maju rząd wystąpił o pozwolenia na budowę dwóch odcinków S14: łódzkiego i zgierskiego.

Łódzka służba zdrowia chce rozmawiać

Instytut Centrum Zdrowia Matki Polki - ICZMP w Łodzi jest jednym z największych w kraju wysokospecjalistycznych ośrodków medycznych. Placówka, w której rocznie hospitalizowanych jest 40 tys. osób, jest obecnie zadłużony na prawie 285 mln zł.

Własne zaproszenie do rozmów na temat sytuacji ICZMP wystosował w piątek do Kopacz łódzki polityk i rzecznik SLD Dariusz Joński. Spotkanie, z udziałem przedstawicieli łódzkiej służby zdrowia, miałoby się odbyć we wtorek rano w siedzibie Okręgowej Izby Pielęgniarek i Położnych w Łodzi. Jak powiedział w piątek Joński PAP, głównymi tematami rozmów miałaby być sytuacja w Centrum Zdrowia Matki Polki oraz obecna sytuacja pielęgniarek i położnych w województwie łódzkim.

Co dalej ze śmigłowcami H225M Caracal?

Łódzki poseł PO, b. minister infrastruktury i sprawiedliwości Cezary Grabarczyk wyraził w rozmowie z PAP nadzieję, że rząd potwierdzi ponadto wcześniejsze decyzje dotyczące wyboru śmigłowca H225M Caracal dla polskiej armii, który miałby być produkowany m.in. w Łodzi.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.