PARTNER PORTALU
  • BGK

Wędrówki gatunków w krakowskim muzeum

  • GK    19 października 2012 - 10:25
Wędrówki gatunków w krakowskim muzeum

„Via regia – szlak wędrówki gatunków” to tytuł nowej wystawy, którą od 20 października (sobota) będzie można oglądać w Muzeum Przyrodniczym Instytutu Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN przy ul. św. Sebastiana 9.
Wernisaż wystawy odbędzie się w piątek (19 października) o godz. 17:00.

Wystawę zrealizowało Muzeum Przyrodnicze im. Senckenberga w Görlitz dzięki dofinansowaniu ze środków Programu Operacyjnego Współpracy Transgranicznej Polska - Saksonia 2007-2013 i współpracy z Miastem Zgorzelec, Komitetem Ochrony Przyrody Polskiej Akademii Nauk oraz Instytutem Systematyki i Ewolucji Zwierząt PAN.

Wystawa obrazuje przemieszczanie się różnych gatunków zwierząt i roślin wzdłuż łuku Karpat ze wschodu na zachód i z zachodu na wschód. W średniowieczu wiodła tędy Via Regia (droga królewska) czyli szlak handlowy, którym transportowano surowce, materiały, zboża oraz przepędzano stada bydła.

Wystawa ma za zadanie uświadomić społeczeństwu historyczną rolę Via Regia w rozwoju gospodarki i kultury naszego kraju i Europy oraz współczesne zagrożenia powodowane przez gatunki inwazyjne często zagrażające naszej rodzimej florze i faunie oraz naszym uprawom i hodowli.

Wystawie głównej będą towarzyszyć wystawy: „Ewolucja krabów", „W świecie gadów" oraz „Fauna Plejstocenu".

Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.