PARTNER PORTALU
  • BGK

Weekend pod znakiem święta i utrudnień w stolicy

  • PAP    9 listopada 2012 - 18:44

W sobotę, a szczególnie w niedzielę kierowcy w Warszawie muszą liczyć się z dużymi utrudnieniami w ruchu i wyłączaniem głównych ulic. Większość problemów będzie związana z obchodami Święta Niepodległości i zaplanowanymi na niedzielę demonstracjami.
Jak poinformował w piątek stołeczny ratusz, w sobotę i niedzielę ze względu na centralne uroczystości na pl. Piłsudskiego zamknięte dla ruchu będą ulice: Królewska, Tokarzewskiego-Karaszewicza, Wierzbowa, Focha, Moliera i Ossolińskich. Ratusz spodziewa się, że te ulice będą niedostępne dla kierowców w sobotę od godz. 17 do 20 oraz w niedzielę od godz. 10 do 14. Autobusy komunikacji miejskiej będą kursować objazdami.

Po niedzielnej uroczystej odprawie wart przed Grobem Nieznanego Żołnierza ulicami Warszawy ma przejść marsz "Razem dla Niepodległej" organizowany m.in. przez Urząd ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych i Kancelarię Prezydenta. Od ok. godz. 13.15 do ok. 15.30 zamknięte dla pojazdów będzie jego trasa: Krakowskie Przedmieście, Nowy Świat, pl. Trzech Krzyży i Al. Ujazdowskie do Belwederu, a także ul. Bagatela. Zamykane mają być też ulice poprzeczne na trasie przemarszu. Ratusz zapewnia, że ruch będzie wstrzymywany tuż przed dojściem demonstracji i wznawiany zaraz po jej przejściu.

W wielu miejscach, w pobliżu których odbędą się uroczystości państwowe i marsz "Razem dla Niepodległej", w sobotę i niedzielę nie będzie można parkować samochodów.

Oprócz tego marszu na niedzielę zapowiedziano też dwie większe demonstracje, które mogą zatamować ulice: prawicowy Marsz Niepodległości oraz lewicową manifestację antyfaszystowskiej koalicji Porozumienie 11 Listopada. Ratusz nie podaje, jakimi konkretnie trasami przejdą demonstranci, ale zapewnia, że trasy te nie krzyżują się. Jednocześnie ratusz ostrzega, że należy się spodziewać znacznych utrudnień w ścisłym centrum miasta: okolicach Traktu Królewskiego, ronda Dmowskiego, ul. Zamenhofa, ul. Marszałkowskiej, Al. Ujazdowskich oraz al. Niepodległości.

Czytaj też: Zgłoszono 12 zgromadzeń w Warszawie

Ponieważ zarówno marsz "Razem dla Niepodległej", jak i demonstracja lewicowa mają przejść Nowym Światem i Krakowskim Przedmieściem, stołeczny ratusz spodziewa się, że te ulice będą zamknięte przez całą niedzielę. "W mojej ocenie Nowy Świat będzie wyłączony od godzin rannych do godzin późnopopołudniowych" - powiedziała w piątek dyrektor biura bezpieczeństwa w stołecznym ratuszu Ewa Gawor. Z kolei dyrektor Zarządu Transportu Miejskiego Leszek Ruta zapowiedział, że autobusy jeżdżące tą trasą zostaną skierowane na objazdy.

Część Krakowskiego Przedmieścia ma zostać zamknięta także w sobotę wieczorem, ze względu na demonstrację w 31 miesięcy od katastrofy smoleńskiej.

Policja zapowiada, że w niedzielę będzie zamykać i otwierać ruch na ulicach w centrum miasta w zależności od rozwoju sytuacji. "Utrudnienia w ruchu drogowym w głównej mierze dotyczą ścisłego centrum miasta. Tam na pewno kierowcom nie będzie łatwo. Ten ruch wstrzymywany na ulicach, którymi będą przemieszczać się uczestnicy poszczególnych zgromadzeń, postaramy się wstrzymywać tylko na czas przejścia tych zgromadzeń" - zapowiedział w piątek rzecznik komendanta stołecznego policji asp. Mariusz Mrozek.×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.