PARTNER PORTALU
  • BGK

Wesele kurpiowskie w Kadzidle

  • GK/mazovia.pl    22 czerwca 2012 - 12:03
Wesele kurpiowskie w Kadzidle

Jutro, 23 czerwca, rozpoczynają się w Kadzidle uroczystości związane z Międzynarodowym Festiwalem Folklorystycznym.
Impreza potrwa dwa dni. Jej najbardziej wyczekiwany element – tradycyjne wesele kurpiowskie – będzie można podziwiać w niedzielę.

Niedzielne uroczystości to nie przedstawienie. Młoda para weźmie prawdziwy ślub. Różnica polega na tym, że będzie to ceremonia ludowa, z pełną kurpiowską krasą. Goście – czyli wszystkie osoby, które zechcą przyjechać na to wydarzenie – będą mogli obserwować cały rytuał związany z zaślubinami.

Już od godz. 11.00 można uczestniczyć w przygotowanym przez Zespół Folklorystyczny Kurpianka „Wybiorze do ślubu”. Za dom panny młodej, do której tradycyjnie przybędzie pan młody, posłuży Zagroda Kurpiowska w Kadzidle.

Następnie w Kościele Parafialnym pw. Św. Ducha w Kadzidle odbędzie się sama uroczystość zaślubin. Zaraz po niej weselny korowód przejdzie ulicami Kadzidła do sceny ustawionej przy ul. Kościuszki.

To tam będzie można zobaczyć tradycyjne dla Kurpi obrzędy weselne. Po tym widowisku zabawę uświetnią gościom różne koncerty.

Dwudniowe wydarzenie urozmaici również jarmark rękodzielniczy z pracami artystów i twórców ludowych z całej Polski. Będzie można również kupić przysmaki kuchni regionalnej.

Impreza została objęta patronatem przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego, wojewodę mazowieckiego Jacka Kozłowskiego i marszałka województwa mazowieckiego Adama Struzika.
Facebook Podobał się artykuł? Podziel się!
REKLAMA
×
KOMENTARZE (0)

Artykuł nie posiada jeszcze żadnych komentarzy.